Bilgi

Aya Kaç Günde Gidilir?


Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur. Güneş Sistemi içinde beşinci büyük doğal uydudur. Dünya ile Ay arasında ortalama merkezden merkeze uzaklık 384.403 km‘dir.

Ay’ın çapı 3.474 km, Dünya’nın ise 12.740 km’dir.

Ay’ın yakınından geçen en hızlı uzay aracı, NASA’nın Plüton sistemini incelemek üzere gönderdiği New Horizons adlı uzay aracı oldu. Hızlı bir şekilde fırlatılan aracın roketleri, saatte ortalama 58.000 km bir hızla itebilecek güce sahipti. Aracın, dış Güneş Sistemi’ne ulaşacak olması, yani bir Ay görevi olmamasına rağmen 380.000 km’lik mesafeyi 8 saat, 35 dakikada aldı.

Apollo görevlerinin, diğer Ay görevleri ile karşılaştırıldığında Ay’a ulaşmada oldukça hızlı bir görev olduğunu söyleyebiliriz. Kennedy Uzay Merkezi’nden, 16.Temmuz.1969 tarihinde, Saturn-V roketinin tepesindeki bir modül içinde bulunan Apollo 11 astronotları, hızlı bir şekilde gönderildiler. Sadece 3 gün sonra, 19 Temmuz’da, Ay’ın yörüngesine ulaştılar.

Apollo-11

Apollo 11, Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşudur. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu uzay uçuşunda astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar oldu. Uçuşun mürettebatının üçüncü üyesi olan Michael Collins bu sırada Ay yörüngesinde Armstrong ve Aldrin’i taşıyan modülle bir araya gelmek için beklemedeydi. Görevin üç üyesi de sekiz gün uzayda kaldıktan sonra dünyaya döndü.

Ay’ın yakınından geçen en hızlı uzay aracı, NASA’nın Plüton sistemini incelemek üzere gönderdiği New Horizons adlı uzay aracı oldu. Hızlı bir şekilde fırlatılan aracın roketleri, saatte ortalama 58.000 km bir hızla itebilecek güce sahipti. Aracın, dış Güneş Sistemi’ne ulaşacak olması, yani bir Ay görevi olmamasına rağmen 380.000 km’lik mesafeyi 8 saat, 35 dakikada alması oldukça etkileyiciydi.

Ay, insanların üzerine iniş yaparak yürüdükleri tek gökcismidir. Yerçekiminden kurtulup uzaya çıkan ve Ay’ın yakınından geçen ilk yapay nesne Sovyetler Birliği’nin Luna 1 uydusudur. Ay yüzeyine çarpan ilk insan yapısı nesne Luna 2 uydusudur. Normalde görünmeyen Ay’ın öteki yüzünün ilk fotoğraflarını ise Luna 3 uydusu çekmiştir. Bu üç uydu da 1959 yılında uzaya fırlatılmıştır. Ay yüzeyine ilk yumuşak iniş yapabilen uzay aracı Luna 9, ve Ay yörüngesine giren ilk insansız uzay aracı da Luna 10’dur. Bu iki uydu da 1966’da uzaya fırlatılmıştır. ABD’nin Apollo programı 1969 ve 1972 yılları arasında altı başarılı inişle, günümüze kadar insanlı görevleri başaran tek uzay programıdır. Ay’ın doğrudan insanlar tarafından incelenmesine Apollo programının bitişiyle son verilmiştir.

Ay’ı Ziyaret Eden Uzay Araçları

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı