Bilgi

B2 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Bulunur?


B2 Vitamini Nedir?

Genel olarak B vitaminlerine bakıldığı zaman, bu vitaminlerin suda eriyen vitaminler kategorisinde değerlendirilebildiği görülmektedir. B vitamininin türleri metabolizmaya girdiklerinde, hücre metabolizmasında sağlıklı çalışma için gerekli olan koenzimler için hayati derecede önemli görevlerde bulunmaktadırlar.

B vitamini vücutta genel olarak en çok ishal durumunun önlenmesi için kullanılabilir çünkü B vitaminlerinin türleri metabolizmanın yağları daha çabuk hazmedebilmesini sağlamaktadır, böylelikle de yeterli derecede alınan B vitamini türevleri vücutta ishal oluşmasını engelleyebilmektedir.

Ayrıca bir yandan vücut sinirlerini de dinlendiren ve cilt sağlığına katkıda bulunan B vitaminleri, öte yandan tırnak sağlığını da güvence altına alarak istemsiz tırnak kırılmalarının önüne geçebilmektedir.

B grubuna ait vitaminlere baktığımızda nikotinik asit, biotin, pantotenik asit ve folik asit gibi pek çok çeşidin bu grubun başlığı altında bulunduğu da görülmektedir. Ayrıca tüm B vitaminleri sınıflandırılması B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B7 vitamini, B9 vitamini ve B12 vitamini olarak ayrıştırılmaktadır.

Bu ayrıştırmaların içerisinde bulunan B2 vitaminini inceleme altına alırsak, türdeşleri gibi suda eriyen bir vitamin olduğunu görebiliriz.

Bir diğer ismi “riboflavin” olan B2 vitamini, hangi besinin içeriğinde bulunuyorsa o besinin pişirilme esnasında içerisine eklenen suyun içerisine de karışmaktadır. Bu yüzden asla B2 vitamini içeren besinlerle yapılan yemeklerin suları atılmamalıdır.

Bunun dışında B2 vitamini genel olarak vücudun sağlıklı gelişebilmesine ve daha dirençli bir yapıda olabilmesine katkıda bulunan bir vitamin türüdür. Genel olarak deri sağlığı, saç sağlığı ve tırnak sağlığı için gerekli bir vitaminken, özellikle migren hastalığı olan hastaların atak geçirme süreçlerini en aza indirebilmektedir.

B2 Vitamini Faydaları Nelerdir?

  • Antioksidan özellikler barındırmaktadır.
  • Katarakt gibi göz hastalıklarını önler ve göz yorgunluğunu azaltır.
  • Vücut için enerji üretiminde etkilidir.
  • Migren vb. baş ağrısı yaratan hastalıkların ağrı durumunun önlenmesine yardımcı olur.

B2 Vitamini Nerelerde Bulunur?

En çok B2 vitamini içeren besinler şu şekildedir; kuru baklagiller, balık, ıspanak, soya fasulyesi, yer fıstığı, bira, et, yumurta, süt, ciğer, domates, böbrek, karaciğer, ekmek mayası, yeşil yapraklı bitkiler ve mantardır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı