Bilgi

Balistik (Atış Bilimi) Nedir? Balistiğin Çeşitleri Nelerdir?


Ateşli silahlarda barut gazının basıncı ile fırlayıp hedefe varıncaya kadar merminin havadaki hareketini inceleyen bilim dalına balistik denir. Balistik kelimesi literatürümüze Fransızca “Balistique” sözcüğünden geçmiştir.

​Balistik Bilimi Beş Alt Bilim Dalına Ayrılmaktadır.

İç Balistik : İç balistik, sevk barutunun yanmaya başlamasından, mermi namluyu terk edinceye kadar geçen süre içinde meydana gelen olayları inceleyen bilim dalı olarak tanımlanabilir.

Ara Balistik : Ara balistik bilimi, mermi çekirdeğinin namluyu terk etme anını ve terk etmesinden 1-2 saniye sonrasını incelemektedir. Diğer bir ifadeyle İç balistikten dış balistiğe geçiş sırasında namlu ağzı bölgesinde meydana gelen olayları inceler.​

​Dış Balistik : Mermi çekirdeğinin arkasından namluyu terk eden gazların, aerodinamik kuvvet ve moment sistemleri ile meteorolojik değişkenlerin ve dünyanın karakteristik özelliklerinin, mermi çekirdeğinin namlu ile hedef arasındaki hareketine olan etkilerinin incelendiği bilim dalıdır.

Hedef Balistiği: Mermi çekirdeği, şarapnel ve av tüfeği saçmalarının katı-akışkan zeminler üzerinde meydana getirdikleri tahribatlara ve deformasyonlarına etki eden faktörleri, hedef ve mermi çekirdeği açısından inceleyen bilim dalıdır.

Yara balistiği: Mermi çekirdeğinin, mermi çekirdeği parçalarının veya saçma tanelerinin canlı dokuları üzerinde ve bu dokuların içerisinde meydana getirdikleri; fiziksel ve biyokimyasal olayları, anatomik ve fizyo-patolojik değişiklikleri hem mermi çekirdeği hem de hedef doku açısından inceleyen bilim dalıdır.​​

Kriminal Laboratuvarlarda ne tür Adli Balistik incelemeleri yapılmaktadır ?

Kriminal Adli Balistik Laboratuvarlarında aşağıdaki incelemeler yapılmaktadır.

1. Ateşsiz Silah-Alet İncelemeleri
2. Ateşli Silah İncelemeleri
3. Kovan İncelemeleri
4. Mermi Çekirdeği İncelemeleri
5. Fişek İncelemeleri
6. Balistik Koruyucu Malzeme Testleri
7. Ateşli Silah ve Mühimmat Testleri​

Kaynak: http://www.kriminal.pol.tr/Sayfalar/kriminalsorular.aspx

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı