Bilgi

Baskı Balata Ne Zaman Değiştirilir? Değişimi Ne Kadar Tutar?


Baskı-Balata motorun ürettiği mekanik gücü iletebilmesi için 100 yıl önce geliştirilen ve hala kullanılan bir kavrama tekniğidir. Araçlarda dikkat edilmesi gereken en önemli parçalardan birisidir ve düzenli kullanılmazsa ömrü çabuk biter. Dolayısıyla harcamalara yansımasına sebep olur. Hem işçiliği pahalı hem de parça pahalıdır. Debriyaja basıldığı zaman motor ile vites kutusu arasında olan bağlantıyı keserek vitesi kolayca değiştirmeye yardımcı olur ve aracın boşta çalışmasını sağlar. Baskı balata sağlam ise motordan gelen hareket iletilerek daha iyi kavrayış ve performans sağlayacaktır ancak; baskı balatalar aşınmış, hor kullanılmış ve bitmek üzereyse motordan gelen gücü iletemeyerek istenilen performans olmayacak ve araçtan istenilen sürüş keyfini düşürecektir.

Baskı Balata Ne Zaman Değiştirilir?

Baskı balata değişim zamanı otomobilin markasına, modeline, arabanın kullanılış şekline göre değişmektedir. Bazı kullanıcılar baskı balata değişimini 40-50 bin kilometreye varmadan yaptırırken, bazı kullanıcılar da 80 90 bin kilometrelere kadar araçlarına sorunsuz binebilmektedirler. Yani bu durum tamamen kullanıcının arabayı sürüş tarzıyla alakalıdır. Sert bir sürüşe sahip olan kullanıcının arabası, daha kısa sürede baskı balatanın yıpranmasına sebep olabilmektedir. Baskı balata kontrolleri kolay bir şekilde yapılmaktadır. El frenini çekip arabayı hareket ettirdiğinizde güçlü bir çekiş varsa ve pedal kavraması ortalardaysa, baskı balatanın durumu iyi sayılır anlamına gelmektedir. Diğer noktalar ise, çekiş performansında azalma, yakıt tüketiminde artış ve titreyerek kalkışlar baskı balatanın bittiğini gösterir.

Baskı-Balatanın ömrü tamamen kullanıcının araç kullanım şekliyle doğrudan ilgilidir. Durduk yere zamanla işlevini yitiren bir parça değildir. Ancak standart fabrikasyon verilerde 4 yıl veya 60 bin km de bir defa baskı balata seti değişimi servisler tarafından tavsiye edilmektedir.

Baskı Balata Ömrünü Kısaltan Faktörler

  • Acemi şoförler (yanlış viteste kalkanlar ve silkeleyerek kalkış yapanlar),
  • Sürekli ayağını debriyajda bekletenler,
  • Sürekli yarım debriyaj yapanlar,
  • Yokuşta aracı el freni değil de sürekli yarım debriyajla dengede tutanlar,

Orjinal balata kullanmama 60 bin km’yi daha da aşağı çekebildikleri gibi, 200 bin km’ye kadar gidebilen baskı balatalarda söz konusudur.

Baskı Balata Değişimi Ne kadar Tutar?

Bu işin ücretlendirmesinde en önemli kısım orjinal parça kullanımı ve işçiliktir. Sanayide bu işi 200-250 TL gibi bir rakama işçilik olarak yaptırırken serviste bu iki katına çıkabilmektedir. Parça ise yan sanayi ürünler 500 TL den başlayıp 1000 TL ye kadar giderken , yine orjinal ürünlerde yaklaşık 2 buçuk kat artabilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı