Bilgi

Beretta Tabanca Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Beretta Venedikli silah yapımcısı Maestro Bartolomeo tarafından 1526 yılında kurulmuş dünyanın en eski ve en büyük silah fabrikalarından biridir.Firmanın ürettiği en ünlü tabanca modeli Beretta 92 Amerikan Colt 1911in geliştirlmiş versiyonudur ve birçok kalibrede dünyada binlerce satılmıştır. Aynı silahın askeri geliştrilmiş versiyonu olan Beretta M9 ABD ordusuna bir ihale ile 500.000 adet olarak satılmıştır.

Beretta 92 (ayrıca beretta m92f, beretta 96 ve beretta 98) yarı otomatik tabancalar sınıfındadır. İtalyan silah firması Beretta tarafından tasarlanıp üretilmiştir. Beretta 92 modeli 1972 yılında tasarlanmış ve sonrasında pek çok variant ve kalibrede üretime geçilmiştir.

Beretta 92’nin popüler bir tabanca olmasında teknik özelliklerinin üstünlüğü olduğu kadar Amerikan sineması ve dizilerinde bol kullanılan bir tabanca olmasıdır, örneğin Türkiye’de cehennem silahı ismiyle gösterilen filmin tüm serilerinde(1,2,3,4) başroldeki aktörler tarafından bu tabanca kullanılmıştır.

Beretta 1978 yılından itibaren İtalya’ da 9mm olarak üretimi başlanmıştır. Günümüzde en son teknolojiyle 9L FS ve İnox modelleri üretilmiştir. Değişik modelleri mevcuttur. 7.65 mm olarak üretilenleri de vardır. 9×19 mm çapında fişek kullanan geri tepme sistemi ile çalışan yarı otoma- tik çift hareketli, yüksek güçlü ve 15 fişek kapasiteli şarjöre sahip bir silahtır silah emniyette iken dolduruş yapabilir. Bugün Beretta 92 FS modeli ABD silahlı kuvvetleri, Fransa-Jandarması tarafından da kullanılan bir silahtır. r.Silah Beretta silah tasarım ekibi olan Carlo Beretta, Guiseppe Mazzetti ve Vittorio Valle tarafından tasarlanmış ve son şekli verilmiştir. Yapılan testlerde ve balistik incelemelerde sınıfındaki diğer tabancalara kıyasla çok iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiş örneğin yüksek isabet oranının yanında yapılan ölçümlerde mermi çıkış hızının 396 m/sn olduğu mermi çarpma enerjisinin 584 joule olduğu tespit edilmiştir. Artılarından biri de gövdesi ve kabzasındaki özel tasarım sayesinde tabanca hem sağ hem de sol elle kullanılabilmektedir. Bu iyi sonuçlar üzerine seri üretime geçilmesine karar verilmiş ve 1975-1976 yılları arasında 5000 adet üretilmiştir.

Beretta 92 FS Tabanca Özellikleri Nelerdir?

 • Çap : 9×19 mm
 • İlk Hız : 370 m/sn
 • Fişek Kapasitesi : 15+1 Adet
 • Yiv Set Adedi : 6 Adet ( Sağa Döner )
 • Etkili Mesafesi: 50 mt
 • Namlu Uzunluğu : 125 mm
 • Ağırlığı : 960 gr ( boş olarak )

1 Yorum

1 Yorum

 1. Mete FUAD Toppare

  30 Ağustos 2018 at 22:56

  Niye amerikan polisi Glock a geçti öyleyse?

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı