Bilgi

Bilgisayar Giriş-Çıkış Birimleri


Bilgisayar Giriş Birimleri

Bir bilgisayar donanımını dışarıdan bilgisayara veri aktarmak için kullanılıyorsa giriş donanımı denir. Giriş donanımları şunlardır; Klavye, Mouse, Tarayıcı, Optik okuyucu

KLAVYE: Bilgisayar ile iletişim kurmamızı sağlayan üzerinde 102 tuş bulunan bilgisayar giriş elemanıdır. F ya da Q olarak ikiye ayrılır. F ya da Q diye ayrılması sadece tuş dizilimindeki değişikliklerden dolayıdır.

MOUSE: Monitördeki imleci hareket ettirmeye yarayan giriş elemanıdır. Genelde 2 tuş ve bir tekerlekten oluşan mauseler kullanılmaktadır.

TARAYICI: Tarayıcılar fotoğraf, grafik ve düz yazıları okuyup bilgisayara aktaran aygıtlardır. Bilgisayara dışarıdan veri gönderdiği için giriş elemanıdır.

OPTİK OKUYUCU: Optik okuyucu, basılı bir kâğıt üzerinde önceden belirlenmiş konumlardaki işaretli kutucukları okuyarak bilgiyi bilgisayara aktaran bir bilgisayar giriş birimidir. En çok ygs ve lys gibi sınavlarda kullanılır.

Bilgisayar Çıkış Birimleri

Bir bilgisayar donanımı, bilgisayardan dış ortama veri aktarmak için kullanılıyorsa çıkış donanımı denir. Çıkış donanımları şunlardır; Monitör, Yazıcı, Hoparlör

MONİTÖR: Bilgisayarın kasasındaki bilgileri insan gözünün görebileceği şekilde gösteren çıkış donanımıdır. Bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Monitörün büyüklüğü inc şeklinde ölçülür.

YAZICI: Bilgisayardaki bilgilerin basılı bir kopyasını almamızı sağlayan çıkış donanımıdır.  En önemli çıktı aygıtlarından biridir. Bilgisayardan elde edilen çıktıları kağıt üzerine yazan elektronik baskı birimidir. Değişik türde yazıcılar vardır. Bunlar;

  • Nokta Vuruşlu Yazıcılar: Matris biçiminde düzenlenen baskı iğnelerinin bilgisayardan alınan veriler doğrultusunda elektromıknatıs yardımı ile kağıt ve yazıcı kafası arasında gergin duran şeride nokta vurarak baskı yaptığı yazıcılardır.
  • Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar: Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda nokta vuruşlu yazıcılardan farklı olarak vurma noktalarının yerini yüksek hızla baskı ortamına püskürtülen boyar madde almaktadır.
  • Lazer Yazıcılar: Sayfa görüntüsünü oluşturmak için lazer ışınları kullanılan, yüksek hızlı bir yazıcılardır. Genel olarak fotokopi makinelerin işleyişine benzer özellikler göstermektedir.

HOPARLÖR: Hoparlör, elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çeviren alettir. Bilgisayardaki ses, video vs şeyleri bizim duyabileceğimiz şekilde çıkaran çıkış donanımıdır.

Hem Çıkış Birimleri ve Hemde Giriş Birimleri Sayılan Aygıtlar

Hem giriş hem de çıkış birimi olan donanımlar şunlarıdır; Harddisk, CD-DVD, Flash Bellek

HARDDİSK: Harddisk verileri bilgisayarımız da kısa veya uzun süreli depo etmemizi sağlayan bir bilgisayar donanımıdır.

CD-DVD: İçerisine küçük hafızalı bilgileri kayıt edebildiğimiz kolay taşınabilir donanımlardır.

FLASH BELLEK: Flash bellek ya da diğer adıyla flash disk, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir veri depolama birimidir. Flash diskin  yapısı Ram’lere, kullanımı Hard disk’lere benzer.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Girl

    10 Ekim 2017 at 17:15

    Çok teşekkür ederim

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı