Bilgi

Bilgisayar Nedir? Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?


Bilgisayar belirli komutlara göre veri işleyen ve kaydeden bir makinedir. 20. Yüzyıllarda ilk bilgisayarlar bir oda büyüklüğünde olup çok fazla enerji tüketiyorlardı. Şuanda ise bir el büyüklüğünde olacak şekilde hatta daha küçük şekilde olabilen bilgisayar çeşitleri kullanılabiliyor. Bilgisayarlarda görevleri aynı fakat farklı görevlerde kullandığımızda daha iyi verim alabiliyoruz. Örneğin Masa üstü bilgisayarda online oyundan daha fazla verim alınıyor diz üstü bilgisayarlarda ise daha çok günlük, iş amaçlı kullanımı daha yaygındır.

  • Bilgisayar çeşitleri:
  • Masa üstü
  • Laptop ( Diz üstü )
  • Mini Bilgisayar
  • Ağ ( Network )
  • Kişisel Bilgisayar

Masa Üstü: Bir ekran, bir kasa klavye ve mauseden oluşur. Çok hızlı işlem gücü ve belleği olan bilgisayarlardır. Bir tane bilgisayar ile binlerce makineye hizmet verebilir. Çok sayıda bilgiyi güvenle saklanması durumunda kullanılabilir. Bu bilgisayarlar da oyun amaçlı kullanılabilir. Online oyunlarda ileri seviye oyuncuların tercihleri arasındadır. Yaygın olarak kullanılan masa üstü bilgisayar laptoptan sonra daha çok şirketlerde ve internet cafelerde kullanılmaya başladı.

Laptop:  Tek parça halinde ekran, kasa, klavye, mause olan bilgisayar çeşididir. Kendisinde bulunun pil sayesinde elektriksiz olarak da birkaç saat kullanılabilir. Rahat kullanımı ve taşımı sayesinde en yaygın kullanılan bilgisayarlardır. Taşınabilir olması sayesinde şirketlerde yaygınlaşmıştır. Laptop üretilmeye başladıktan ve yaygınlaştıktan sonra masa üstü bilgisayarın yerini almaya başlamıştır.

Mini Bilgisayar: Tek parça halinde bulunan bilgisayar çeşididir. Boyutu oldukça küçük olup işlevi laptopdan farksızdır. Taşınılabilir olması ve boyutu kullanımı teşvik etmiştir.

Ağ ( Network ): Özellik olarak standart seviyede olup internet işleri için kullanılmaktadır. İnternette iş yürütmek için kullanılır, güçlü bir ağa bağlıdır. İnternetti sınırlı kişisel olarak isteğe bağlı şekilde kısıtlanmıştır.

Kişisel Bilgisayar: Evde veya iş yerinde tek kişi tarafından kullanılır. Kişisel bilgileri saklama kişisel işleri görme amacıyla kullanılır. Çeşitli özelliğe ve güce sahip bilgisayarlar bulunmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı