Bilgi

Bilgisayarın Kasasını Açmadan Harddisk Marka Modelini Öğrenme


Herkese Merhaba. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın kasasını açmadan Harddiskin (HDD) marka model bilgilerini nasıl öğrenebileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Öncelikle buradan (tıkla) CrystalDiskInfo adlı uygulamayı indirip bilgisayarımıza kuralım. Program oldukça küçük (3Mb) olup saniyeler içiresinde bilgisayarınıza inecektir. Kurulumu ise oldukça basittir. Basit birkaç ilerleme ile kurulumu tamamlayabilirsiniz. Peki CrystalDiskInfo uygulaması ne işe yarıyor? Bu uygulama bilgisayarınızdaki HDD veya SSD hakkında detaylı bilgilere ulaşmanızı sağlayan ücretsiz ve Türkçe bir programdır. (Kurulum esnasında İngilizce ve Çince olarak yapılıyor ama nedense kurulduktan sonra Türkçe olarak kullanıyorsunuz.)

CrystalDiskInfo ile bilgisayarınıza bağlı olan sürücülerin (HDD, SSD) modeli, boyutu, seri numarası, arayüz tipi, transfer modu, sürücü harfi, tampon belleği, toplam çalışma saati gibi birçok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Aşağıda kendi bilgisayarımda kullandığım SSD bilgileri yer alıyor.

Birden fazla HDD, SSD veya USB bilgisayarınıza bağlı ise sağ üst köşedeki “ilerleme butonu” ile diğer sürücülere geçiş yapabilirsiniz.

Peki program kullanmadan harddisk marka modelini öğrenme şansım yok mu? Evet var. Herhangi bir program veya uygulama kullanmadan harddiskinize ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun için Windows ve R tuşlarına aynı anda basıp açılan pencereye msinfo32 yazıp enter yapıyoruz.

Açılan pencerede Bileşenler > Depolama > Diskler kısmında bilgisayarınıza bağlı olan sürücülere ait bilgilere gelecektir. Birden fazla sürücü olması durumunda imleci aşağı doğru kaydırarak diğer sürücülerin bilgilerine bakabilirsiniz.

Alternatif olarak masaüstünden bilgisayarım üzerini sağ klikleyerek Yönet > Aygıt Yöneticisi > Disk Sürücüleri kısmına gelerek bilgisayarınıza takılı durumda olan tüm sürücülerin bilgilerini (Marka/Model) görebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı