Bilgi

Bilgisayarınız UEFI BIOS Modu mu, ESKİ BIOS Modu mu Kullanıyor? Nasıl Öğrenirim?


Herkese Merhaba. Bu videomuzda bilgisayarınızın hangi tür BIOS Modu kullandığı konusunda kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Ya da başka bir ifade ile bilgisayarınız Eski BIOS Modu yoluyla mı, yoksa UEFI BIOS Modu yoluyla mı önyükleme yapıyor? sorusunun cevabını vereceğiz. Peki bu ne işimize yarayacak özellikle USB bellek ile format USB’si oluştururken veya bilgisayarımıza yüksek kapasiteli yeni bir disk (HDD/SSD) satın alırken bu bilgi işimize yarayacaktır.

1- Bilgisayarım buradan işletim sisteminin yüklü olduğunu C: sürücüsüne gidelim ve sırasıyla Windows | Panther klasörüne kısmına gidelim ve burdan Setupact.log’a klikleyelim. Açılan dosyada şu satırları bulun:

Callback_BootEnvironmentDetect: Detected boot environment:

Bu satırın sonunda, iki nokta üst üste işaretinden sonra BIOS mu, yoksa UEFI mi kullandığınızı öğrenebilirsiniz. EFI yazıyorsa bilgisayarınızda UEFI BIOS Modu, BIOS yazıyorsa ESKİ BIOS Modu kullandığınız anlamına gelecektir.

2- Görev çubuğu üzerinde sağ klik, Görev Yöneticisi buradan Dosya | Yeni Görevi Çalıştır kısmına cmd yazıp “Yönetici Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur” seçeneğini seçiyoruz ve Tamam diyoruz. Komut istemini “yönetici olarak” açalım. Buraya “bcdedit” yazıp enter yapalım. Gelen pencerede Patch kısmının karşısında winload.efi yazıyorsa bilgisayarınızda UEFI BIOS Modu, winload.exe yazıyorsa ESKİ BIOS Modu kullandığınız anlamına gelecektir.

3- Windows+R Tuşlarına basın ve gelen pencereye msinfo32 yazın gelen pencerede “BIOS Modu” yazan yerin karşısında UEFİ yazıyorsa bilgisayarınızda UEFI BIOS Modu, Legacy veya Eski yazıyorsa ESKİ BIOS Modu kullandığınız anlamına gelecektir.

4- Bilgisayarım sağ klik Yönet devamında gelen pencereden Disk Yönetimi burada “Birimler” yazan sekmede EFI yazıyorsa bilgisayarınızda UEFI BIOS Modu, EFI yazmıyorsa ESKİ BIOS Modu kullandığınız anlamına gelecektir.

5- Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın ve delete tuşuna basarak BIOS ekranına gidin. BOOT kısmında UEFİ yazıyorsa bilgisayarınızda UEFI BIOS Modu, EFI yazmıyorsa ESKİ BIOS Modu kullandığınız anlamına gelecektir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı