Bilgi

Bilimsel Araştırma Basamakları Nelerdir?


Bilimsel araştırma inceleme ve sorgulama ile başlar. Bilim adamı veya öğrenci çevresinde gördüklerini merak edip araştırır ve kaynağını öğrenmek ister ve böylece araştırma başlar. Araştırmanın gerçekçi olması için de bilimsel kaynaklara dayanması gerekir. Bilimsel kaynakların en önemli kısmı ise kulaktan dolma bilgilerle değil de deneyler ve gözlemlerle elde edilmiş olmasıdır. Daha önceki bilim adamlarının ardında bıraktığı yazılı belgeler incelenip yeni bulgularla harmanlanarak yeni dokümanlar oluşturulur, buna bilimsel araştırma denir.

Bilimsel Araştırma Basamakları (Özet)

1- Problemi Görme – Gözlem ve Araştırma Konusunun Belirlenmesi

2- Araştırma Problemini Tanımlama

3- Konuyla İlişkili Kaynakların Taranması

4- Hipotezlerin Yazılması

5- Araştırma Yöntem ve Modelini Belirleme

6- Verilerin Toplanması ve Analizi

7- Araştırmanın Sonuçlandırılması ve Araştırma Raporunun Yazılması

Bilimsel Araştırma Basamakları Nelerdir?

Bilimsel proje çalışması heyecan ve gözlem ile başlar. Çevremizde çok varlık var ve çevremizde çok değişiklik oldu. Bu varlıkları ve değişiklikleri heyecan ederiz. Gökyüzü ne türlü oluşmuş? Ne Sebeple mavi? Gökyüzünde neler var? Geceleri yıldızlar parlıyor ama her gece benzer yıldızlar olmuyor. Neden? Yıldızlar ne türlü yer değiştiriyor? Ardından heyecan ettiklerimizle alakalı gözlemler yapmaya başlarız ve kendimizi bilimsel proje hazırlarken buluruz. Ama yaptığımız çalışmanın bilimsel olması sebebiyle yapmamız gerekenler sırasıyla uygulayacağımız basamaklar var. İşte bunlar:

1- Projenin Konusunu Seçmek: Projenizi ilgilendiğiniz üst kısmına düşündüğünüz heyecan ettiğiniz konular üst kısmına seçin. Aklınıza çok fikir gelebilir. Bunları not edin. Bir An Önce hüküm vermeyin. Bunların içinde sizin en güzel yapabileceğinizi en heyecan ettiğiniz seçin. Bu proje yalnızca sizin tercih edeceğiniz konuda bilgili olduğunuzu göstermeyecek. Unutmayın sizin bir sorunuz var. Bu problemin yanıtını vermek sebebiyle bilimsel bir proje hazırlıyorsunuz.

2- Bilgi Toplamak: Projenin konusunu belirledikten ardından konunuzla alakalı kitaplardan dergilerden internetten insanlardan ve kurumlardan bilgi toplayın. Bilginin yazılı olması gerekmiyor. Konunuzla alakalı fotoğraf asetat saydam model afiş ve bulabileceğiniz her çeşitli malzemeyi toplayın. Projenizi en güzel ne türlü sunabileceğinizi düşünün.

3- Bilimsel Yöntem: Sizin bir sorunuz heyecan ettiğiniz bir şey var. Projenizin amacı nedir? Ne aramaya çalışıyorsunuz? Sorunuzun cevabı ne olabilir? Varsayımda yani ön tahminde bulunun. Varsayımınızı gösterecek deneyler ne türlü olabilmektedir hangi malzemeleri kullanabilirsiniz hangi ölçümleri yapabilirsiniz?

4- Kontrollü Deney Yapmak ve Sonuçları Kaydetmek: Tasarladığınız deneyi kontrollü olarak yapın. Kontrollü olarak ve tespit edecek bir işlem sırası izlenerek laboratuvarda tekrarlanan gözlemlere kontrollü deney denir. Deneyi yaparken bütün gözlemlerinizi bütün düşünceleriniz not edin. Bütün notlarınız çalışmanız bittikten ardından her şeyi toparlamanızı kolaylaştıracak ayrıca şayet bir hatalı yaparsanız hatanızın nerede olduğunu gösterecektir. Hatalı yapmaktan korkmayın. Bugün bilimin bize gösterdiği buluşlar ve keşifler uzun uğraşların bitiminde bir daha tekrar deneme ve yine yılmadan bir daha deneme ile gerçekleşmiştir. Bilim sabır ve özveri gerektirir. Bundan da korkmayın. Şayet bilimsel yöntemi gerçek şekilde uygularsanız kesinlikle bir sonuca ulaşırsınız.

5- Grafikler Tablolar Çizimler Modeller: Bulduğunuz sonuç nedir? Sonuçlarınızı grafikler tablolar çizimler yolu ile gösterin. Bulduğunuz sonucu gösterecek maketler ( modeller ) de yapabilirsiniz.

6- Yaptığını Göster: Çalışmanız temel ve itinalı olmalı ama bir şeyin aynısı olmamalı. Yaptığınız maket deney kişilerin anlayabileceği şekilde düzenlenmeli ayrıca yaptığınız çalışmaya eğlence de katabilirsiniz. Bunu renkleri faydalanarak insanları şaşırtacak eğlendirecek düzenlemelerle yapabilirsiniz. Buradaki yaratıcılık sizlere kalmış. Kullandığınız bilimsel yöntemi gösterin.

7- Rapor Yazma: Projenizin öyküsünü anlatın, ne yapmak istediniz ve ne türlü yaptınız? Bilimsel bir projenin raporu da tespit edecek kurallara ve tespit edecek sıraya göre yazılır. Bu kurallara ve sıraya uymalısınız.

8- Sunuş: Bilimsel bir projenin kesinlikle sunuşu yapılır. Siz de projenizi arkadaşlarınıza öğretmenlerinize ailenize jüriye ve tanımadığınız çok insana sunacaksınız. Projeyi sunuş pratikleri yapın. Bir arkadaşınıza ailenize öğretmeninize sunun. Ayrıca unutmayın konunuzu en güzel siz biliyorsunuz. Çok uğraştınız emek harcadınız hemen sizin bildiğiniz bilgileri öbür insanlarla paylaşma vakti geldi.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Recep KORKUSUZ

    4 Ağustos 2023 at 23:06

    Teşekkürler…
    Bilgilendim

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı