Bilgi

Bilimsel Makale Okumanın En Kolay Yöntemi


Makale okumak sanattır. Tam anlamıyla bir makaleyi okumak ve sindirmek uzun yıllar çaba gerektiren bir uğraştır. Lisansa başladığınız andan beri aslında makale okuma serüveninin içine girmiş bulunuyorsunuz. Özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencileri neredeyse her gün birden fazla makale okumak zorundalar. Peki makale okumak çoğu kişinin söylediği hatta korktuğu kadar zor mu? Bu işin kolay bir yolu var mı? Elbette makale okumanın birçok kolay yolu var.

Öncelikle çalıştığınız hocayla beraber iyi bir şekilde makale okuma listesi çıkarmanızı tavsiye ederim. Bu çalışmalarınızda daha rahat ilerlemenizi sağlayacaktır. Çünkü gerçekten ağır bilimsel dili olan makaleler ve normal zorlukta olan makaleler arasında oldukça fark vardır. Okumalarınıza mutlaka çalışacağınız hocanın makalesi, tezi vb. okuyarak başlayın ki hocanızın size verebileceği şeyler hakkında da az çok bilgi sahibi olursunuz. Makale seçerken çok atıf alan makaleleri seçmeniz faydanıza olacaktır. Çok atıf alan makale muhtemelen o konunun en iyi ismi tarafından yazılmıştır. Bu isimleri yavaş yavaş öğrenin ki ilerde makale yazacağınız zaman yeni yayınları takip ederken bu isimler size yol gösterecektir. Son çalışmaları güzel ve farklı bakış açılarını buradan yakalayabilirsiniz. Makale okuma listeniz muhtemelen basitten karmaşığa doğru ilerleyecektir. Size tavsiyem ilk okuduğunuz makaleleri yavaş yavaş sindirerek, not alarak, bilmediğiniz kavramları internetten veya kitaplardan araştırarak okumanız yönünde olacaktır. Böylece çalışacağınız veya araştıracağınız konuyla ilgili temel kavramları iyi bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Mutlaka makaleleri çıktı alarak kâğıt üzerinden okuyunuz. İlk zamanlar kağıt üzerine aldığınız notlar hatta bilmediğiniz kelimeler ilerde oldukça işinize yarayabilir.

Bir makalede problemlere nasıl yaklaşılır, araştırma nasıl yapılır, bulgular nasıl sunulur gibi soruların cevaplarını bulmanın anahtarı ise sadece sabırla geçen yıllardır. Zamanla makale okudukça aşacağınız bir problemdir bu. Yüksek lisans ve doktora dönemi onlara biçilen 3 veya 5 yıllık bir süreden ibaret değildir. Bunlar hiç bitmeyecek bir maceradır. Bu macerada karşınıza çıkan her makale çözülmesi gereken bir bilmecedir. Makaleler matematik problemlerini çözmeye benzemez. Onları çözmek için belli formüller yoktur. İşte bu yüzden makale okumak zor bir sanattır, sabır ister, emek ister. İlk makalenizi okurken oldukça sıkılabilirsiniz, makaleyi tutup bir kenara atabilirsiniz, evet anladım deyip de aslında hiçbir şey anlamadan diğer makaleye geçebilirsiniz. Bütün bunlar bu süreçte yapacağınız hatalar. Bu hatalardan kaçının. İlk makalenizi okurken bırakın 1 hafta geçsin.  1 hafta boyunca tek makale okumak sizi aptal yapmaz sizi hiçbir kalıba sokmaz. Sadece makale okuma sanatına yeni başladığınızı ve bu sürecin uzun ama zamanla hızlanarak devam eden bir süreç olduğunu sıkça kendinize hatırlatın. 1 hafta sonunda hissedeceğiniz mutluluk tarif edilemez bir şey.. Evet bu araştırma konusu sizin ve ilk makalenizi adam akıllı hakkını vererek okudunuz. Şimdi edindiğiniz bilgilerle aldığınız notlarla ikinci makaleyi okumanızın zamanı …

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı