Bilgi

BIOS Pili Nedir?


BİOS İngilizce açılımı Basic Input Output System demektir. Donanımların voltaj düzeylerini ayarlar ve frekans ayarlarını yapar. Kullanılmayan donanım parçalarını kapatmamıza yarar. Sistemi Hard Disk dışında bir sistemde çaıştırmak için başlangıç sürücüsünü belirlemeye yarar. Piyasada en çok bilinen BIOS markaları; Award, AMI, Phoenix’tir.

BIOS Pili Anakart üzerinde bulunur. Bilgisayarın çalıştığı zaman değil, kapandıktan sonra devreye girer ve bilgisayar saatinin kapanmasını engeller. Çok basit bir yapısı vardır. Yatsı bir daire şeklinde bulunur. Depoladığı enerji çok az fakat bios işletim sistemi açısından çok değerlidir. Ana saatin kapanmasını engelleyerek bilgisayarın bir sonraki açılışında tarih ayarlarını değişmesini önler. Pilin ortalama ömrü 2 yıldır. 2 yıl kullanıldıktan sonra değiştirilmelidir. Bilgisayarın aktif kullanım durumuna göre bu süre değişebilir. Normal fiyatı 0,75 liradır fakat 4 tl ye kadar fiyatı değişmektedir.

bios pili

Çok bilinen bir yanlışta ana karttan BIOS Pilini çıkarmanın BIOS Pilini resetleyeceği düşünülür olsa bu doğru değildir çünkü veri romlarda depolanır böylece BIOS resetlenmez. BIOS Pili anakart üzerindeki bütün parçaları beslemez sadece BIOS besler. BIOS Pilini üreten önemli bir firma yoktur. Genelde bu piller Kore ve Çin menşeilidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı