Bilgi

BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda basit bir şekilde “BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir?” Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Aslında BIOS Sürümünü öğrenmenin birden fazla yöntemi ulunuyor. Burada en çok kullanılan ve bilmeniz gereken dört yöntemi göstereceğim.

I- Yöntem: BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir?

Sisteminizde hangi BIOS sürümünün kurulu olduğunu bilmek istiyorsanız, Microsoft’un “Sistem Bilgileri” aracını kullanarak öğrenebilirsiniz. Bunun için;

Öncelikle klavyenizden “Windows+R” tuşlarına aynı anda basın ve aşağıdaki gibi açılan küçük panele “msinfo32” yazıp ENTER’a basın.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. Sistem Özeti >>> BIOS Sürümü/Tarihi yazan kısmın karşısında BIOS Sürümünüz yazacaktır.

 

II- Yöntem: BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir?

CPU-Z programını kurup çalışıtırarak BIOS sürümünü kontrol edebilirsiniz. CPU-Z programını nereden indirebilirim? Pogramı burayı (tıkla) klikleyerek bilgisayarınıza indirip kurun. Program oldukça küçük boyutta ve çok fazla işlem gerektirmeden kurulmaktadır. Programı kurduktan sonra Mainboard >>> BIOS kısmına gelerek Brand (Marka), Version (Versiyon/Sürüm) ve Date (Tarih) bilgilerini öğrenebilirsiniz.

III- Yöntem: BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir?

Bu yöntemde ise systeminfo komutunu kullanarak BIOS Sürümünü öğreneceğiz. Bunun için başlat ekranında arama kısmına cmd yazıp ENTER yapıyoruz veya üstte açılan Komut İstemi kısmını klikliyoruz.

Ardından açılan siyah pencere ekranına systeminfo yazıp ENTER yapıyoruz. Kısa bir beklemenin ardından BIOS Version yazan kısmın karşısında BIOS Sürüm bilgileri gelecektir.

IV- Yöntem: BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir?

Bu yöntemde ise bilgisayar ilk açıldığında BIOS ekranına gidilerek öğrenebilir. Ancak bazı bilgisayar modelleri için BIOS ekranına ulaşmak için farklı tuşlar kullanılabilir. Genellikle bilgisayar ilk açıldığında BIOS ekranına ulaşmak kullanılacak tuş ekranda kısa süreliğine belirecektir.

Daha çok sistem başlatılırken açılış sırasında “Del” veya “F2” tuşlarına üst üste basarak BIOS ekranına girebilirsiniz. BIOS ekranında BIOS versiyon bilgileri yer almaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı