Bilgi

Bir Arkadaşlık Uygulamasında Sohbet Botu ile Karşılaşmak Nasıl Önlenir?


Sohbet botları bir kullanıcıyla gerçek bir sohbeti simüle eden veya gerçek bir kişinin katılımı olmadan çeşitli sorunları çözmenize yardımcı olan programlardır. Günümüzde messenger programlarında gittikçe daha popüler hale geliyor, birçok şirket tarafından müşterilerle iletişimi geliştirmek ve yöneticilerin yükünü hafifletmek için kullanılmaktadır. Sohbet Botu yardımı ile banka transferleri, konaklama rezervasyonu, yemek sipariş edebilir, belirli bir şirket hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını alabilirsiniz. Ve genel olarak, iyi kullanılırsa faydalı bir araçtır. Ancak bu durum her zaman böyle değil.

Son zamanlarda, arkadaşlık sitelerinde sohbet botu sayısında bir artış gördük. Programlar kelimenin tam anlamıyla gerçek kullanıcıları taklit ediyor. Dahası, bazen bunu o kadar doğal yapıyorlar ki canlı bir insanla mı ya da sıradan bir bilgisayar algoritmasıyla mı iletişim kurduğunuzu anlamak imkansızdır. Daha kötüsü ise sohbet botları artık kullanıcıların kişisel verilerini elde etmek veya sahtekarlıkla onlardan para gasp etmek için dolandırıcılar tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Bugün, sohbet botlarının yanlış ellerde neler yapabileceğine, bir programla mı iletişim kurduğunuzu anlamak ve dolandırıcıların tuzağına düşmemek ile ilgili konuşacağız. Sizin için ilginç ve faydalı olacak.

Sohbet Botları Nerede Barınır?

Basit bir kalıp var: Arkadaşlık sitesi / uygulaması ne kadar popüler ise burada bir sohbet botu ile karşılaşma riski de o kadar yüksek olur. Bu konuda tartışmasız liderler Tinder ve Badoo‘dur. Ancak son zamanlarda, daha az popüler siteler de sahte botlar için bir yaşam alanı haline geliyor.

Yanıltma planı genellikle basit ve hatta ilkeldir. Ancak, bu bir kişinin dikkatini kaybettiren ve ruhsuz bir algoritmanın liderliğini takip ettiren bir basitliktir. Dolandırıcılık seçeneklerinden biri aşağıdaki gibidir:

– Sözde gerçek bir insanla bir “eşleşme” yakalar ve sohbet etmeye başlarsınız.

– İlk başta, iletişim doğrudan sitenin veya uygulamanın içinden geçer ancak ardından partneriniz (sohbet botu), örneğin başka bir platforma gitmeyi teklif eder. Ve size bir bağlantı gönderir.

– Partnerinize güvenerek, bağlantıyı takip eder ve oltalama sitesine ulaşırsınız. Hepsi sitenin özelliklerine bağlıdır. Siteyi kullanmaya devam etmek için kişisel verilerinizi girmeniz istenecektir. Sitenin bir yerinde hesabınızı doğrulamanız ve minimum “test ödemesi” yapmanız istenir. Ancak aslında büyük bir miktar borçlandırılır veya kredi kartınız, bilginiz olmadan ücretli hizmetlere abone olmak için kullanılır.

Ve aniden bunun büsbütün mümkün olmayacak bir dolandırıcılık türü olduğunu düşünüyorsanız, o zaman sizi şaşırtacağız. Perimeterx şirketi tarafından araştırmaya göre, erkeklerin % 70’inden fazlası, arkadaşlık sitelerindeki kızlar tarafından onlara gönderilen bağlantılara tıklamaktadır. Bu oldukça yüksek bir oran. Evet, birilerinin sahte bir planı zamanında fark etmek ve engellemek için hala vakti var. Ama herkesin değil. Ne yazık ki, bazen aşık olmak ve güzel ve ilginç bir kişiyle sohbet etmekten alınan o coşku sizi kör eder ve neler olup bittiğini aklı başında bir şekilde değerlendirmenize izin vermez. Kendinizi benzer bir durumda bulursanız bunun neyle ilgili olduğunu anlayabilirsiniz.

Sohbet Botu Nasıl Ayırt Edilir ve Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Bazen sohbet botları o kadar doğal iletişim kurar ki karşınızda gerçek bir kişi olmadığını anlamak neredeyse imkansızdır. Dahası, bu botlar sürekli öğrenir ve kendini geliştirir, mizahı tanır, konuşmanın genel tonunu ve konuşmanın bağlamını dikkate alırlar. Genel olarak gerçek bir partner ile tamamen aynı şeyi yapar. Ancak bir sohbet botunu ayırt etmenin yolları mevcuttur.

 • Fotoğraflara dikkat edin.

Sohbet botu profilleri en sık modellerin fotoğraflarını veya sadece güzel kızların profesyonel resimlerini kullanır. Çalınan bu fotoğrafların kontrolü o kadar da zor değil. Örneğin, Chrome tarayıcısında, görüntü arama işlevini kullanabilirsiniz. Aynı fotoğraf çeşitli fotoğraf bankasında veya diğer sitelerde bulunursa büyük olasılıkla karşınızda bir bot var.

 • Sohbeti karmaşık hale getirip, karmaşık cümleler kullanın.

Sohbet botları kusursuz değildir. Kolay, basit kısa ifadeleri anlarlar. Ancak, karmaşık, uzun bir cümle yazarsanız bot şaşırmaya başlar ve cevapları mantıksız veya garip görünür. Bir sohbet botunu tanımanın en kolay yolu, profil fotoğrafını nerede çektirdiğini sormaktır. Bot, resimde ne olduğunu bilemez ve hemen kendisine ihanet edecektir. İki parçalı sorular sormayı da deneyebilirsiniz. Bazen bir cümlenin ortasındaki bir nokta bile bir botun zihnini karıştırabilir.

 • Partnerin ne kadar hızlı cevap verdiğini izleyin.

Botlar genellikle anında veya aynı aralıkta cevap verir, cümle ne kadar uzun olursa olsun. Cevapların hızı size yapay geliyorsa bu dikkatli olunması gereken bir nedendir.

 • Karşınızda bir bot olduğundan şüphelenmeye başlarsanız, aynı basit mesajı arka arkaya birkaç kez göndermeyi deneyin.

Karşınızda bir bot varsa, büyük olasılıkla aynı ifadeyle yanıt verir. Genel olarak, bir konuşmada aynı ifadelerin tekrarı sizi uyarmalıdır.

 • Partnerin NE yazdığını değil, aynı zamanda NASIL yazdığını takip edin.

Örneğin, her seferinde aynı kelimede yazım hatası — eksik bir harf, ekstra boşluk, kelimenin ortasındaki bir büyük harf, vb. Tekrarlayan hatalar sohbet botu için açık bir işarettir. Bununla birlikte, mükemmel okuryazarlık da karşınızda bir botun olduğunu gösterebilir.

 • Partnerin size gönderdiği bağlantılara özellikle dikkat edin.

Herhangi bir bağlantıyı takip etmemek daha iyi olacaktır. Sizi bir sahte bir siteye yönlendirme ihtimali oldukça yüksektir. Karşınızdakinin gerçek bir insan olduğundan eminseniz yine de dikkatli olun. Linkteki her harfi tam anlamıyla inceleyin. Örneğin, Facebook.com yerine, faceebook.com ya da fasebook.com adresine gitmeniz teklif edilirse, derhal iletişimi kesmeniz, kullanıcıyı engellemeniz ve site / uygulama tarafından sağlandığı takdirde bir şikayet oluşturmanız önerilir. Çünkü karşınızda bir dolandırıcı var.

 • Partneri görüntülü sohbete davet edin.

Neyse ki, giderek daha fazla çevrimiçi arkadaşlık platformu şimdi görüntülü işlevselliğini uyguluyor, bu yüzden diğer sitelere geçmeniz gerekmez. Ancak kolaylık sağlamak için Skype, Zoom,Viber vb. arasından sizin için daha uygun olanı kullanabilirsiniz. Sohbet botu, kendisine hazırlanmış ifadelerle görüntülü sohbeti her şekilde reddedilecektir.

Zaman kazanmak ve bunun gerçek bir kişi mi yoksa sıradan bir bilgisayar algoritması olup olmadığını tahmin etmeye çalışmak istemezseniz, işinizi biraz basitleştirebilirsiniz — arkadaşlık siteleri ve uygulamaları yerine rastgele web sohbetlerini kullanın.

Metin sohbetleri yerine çevrimiçi görüntülü sohbetleri kullanın.

Aslında sohbet botunun tuzağına düşmemenin en kolay yolu görüntülü iletişim kurmaktır. Omegle ve benzerleri gibi rastgele görüntülü sohbetler bunun için idealdir. Kuşkusuz, Omegle’de çok zayıf denetim nedeniyle çok fazla dolandırıcı bulunuyor. Ancak bunları mesajlaşırken sohbet botundan ayırt etmek çok daha kolaydır.

Kendi güvenliğiniz ve gizliliğiniz için, mükemmel denetime sahip popüler Omegle alternatiflerine dikkat etmenizi öneririz — ome.tv, coomeet.com/tr/omegle, chatrandom.com  ve chathub.cam. Burada durum çok daha iyi ve dolandırıcıların tuzağına düşme riski çok daha azdır.

Ve son olarak birkaç ipucu daha:

 • asla kimseye para göndermeyin, bahaneden bağımsız olarak (internet ödemesi, telefon bakiyesi yükleme, vb.);
 • profil fotoğrafı olmayan veya çeşitli görüntülere sahip kullanıcılarla iletişim kurmayın;
 • karşınızdaki kişi size çok hızlı bir şekilde ilgi göstermeye ya da sevgisini itiraf etmeye başlarsa uyanık olun;
 • biri aniden bazı saçma şeyler yazmaya başlarsa ya da kelimeleri bazen bağlamdan alınmış gibi görünüyorsa dikkat edin;
 • herhangi bir şekilde taviz verecek bir materyali, arkadaşlık siteleri ve uygulamalarındaki partnerinize göndermeyin — size karşı kullanılabilirler.

Ve genel olarak uyanık olun. İnternette düşündüğünüzden daha fazla dolandırıcı mevcuttur. Ve kimse onlardan tamamen korunmaz. Güvenliğiniz tamamen sizin elinizdedir.

Sonuç: İnternet Ortamında Arkadaşlık Kurmaya Değer mi?

Kesinlikle buna değer! Zaten bugün dünyada tüm evliliklerin %17’sinden fazlası çevrimiçi arkadaşlık ile başlamaktadır. İnternet olmasaydı milyonlarca çift tanışamayacaktı. Ve sayılarının gelecekte artacağına dair hiç şüphe yok.

Çevrimiçi arkadaşlıktan korkmaya gerek yok. Bunlar, sosyal çevrenizi genişletmek ve sebepsiz bir şekilde gerçek hayatınızda asla karşılaşmayacağınız insanları bulmak çok muazzam olanaklardır. Bu yüzden bu kadar umut verici arkadaşlıkları kesinlikle reddetmemelisiniz. Sadece biraz daha özenli ve dikkatli olmalı, tavsiyelerimizi takip etmeli ve çok naif olmamalısınız. Ve sonrası sizin başarınız olacaktır!

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı