Bilgi

BMW Markasının Anlamı ve Kuruluş Hikayesi


Uzun olarak ismi “Bayerische Motoren Werke” olan BMW, bir şirket olarak ilk kez 1913 yılında kurulmuştur. Almanya şehrinin Münich kentinde kurulan bu firmanın kurucu ismi ise Karl Friedrich Rapp’tir.

kurulduğu süreçte inşa edilen BMW şirketinin binası günümüzde hala sağlam olarak ayakta durup sergilenmektedir. BMW firması, piyasaya ilk çıktığı süreçlerde sadece uçak motoru üretmektedir. Ancak kurulumundan 15 yıl sonra 1928’de Fahrzeugtechnik Eisenach A.G isimli şirketi satın almalarından sonra otomobil sektörüne de girerek otomobil üretimi yapmaya başlamışlardır.

Firma olarak BMW, ilk seri üretimini 1929 yılında yapmaya başlamıştır. İlk ürettikleri araç da 3/15 PS isimli bir modeldir. Bu araçta ilk kez kullanılan BMW amblemi, şekil olarak uçak pervanesine benzetilmeye çalışılmıştır. Logodaki mavi bölgeler gökyüzünü, beyaz bölgeler ise uçakların pervanesini temsil etmektedir. Amblemle ilgili söylenen başka bir iddia ise logodaki mavi ve beyaz renklerin Bavyera eyaletinin renklerini temsil ettiğidir.

Ödüllü soru: “BMW ambleminde ne görüyorsunuz?” Çoğunluğun cevabı: “ikisi mavi, ikisi de kırmızı dört adet alan” olur herhalde. Bu cevaba katılan biriyseniz, yanıtınızın biraz zayıf kaldığını kabul etmeniz gerekiyor. Çünkü amblemdeki bu dört alan, dönen bir pervaneyi simgeliyor. Adının açılımı “Bayerischen Motoren Werke” olan firma, Birinci Dünya Savaşı’nda uçak motorları üretiyordu. 1923 yılında üretilmeye başlanan R 32, markanın ilk motosikleti oldu. BMW markasına sahip ilk otomobil olan Dixi ise 1929 yılında üretilmişti. Mavi-beyaz renkli sembol 1917 yılından bu yana korunduğundan, bugüne kadar logonun sadece ayrıntılarında küçük değişimler gerçekleştirildi.

Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft veya yaygın olan kısaltmasıyla BMW, 1916 yılında kurulan Alman, otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisi. BMW ayrıca, Mini ve Rolls-Royce, otomobil şirketlerinin sahibidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı