Bilgi

Cam Filmi Cezası Kaç TL? | Hangi Cam Filmi Yasak


Son günlerde otomobil sahiplerinin en çok merak ettiği konularda biriside “Cam Filmi Cezası Kaç TL? Hangi Cam Filmi Yasak?” sorusu oldu. Cam filmi kullanımında yapılan değişikliğin ardından gözler 2017 cam filmi cezası kaç TL olacak? Sorusunun yanıtına çevrildi.

Araçlarda cam filmine yasak geldi mi? Bakanlık, 26 Ekim 2016’da yayımladığı yönetmelikle, bir yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde sürücülerin araçlarına onaylı cam filmi takmasını, ön cam hariç serbest bırakmıştı. Ancak yeni yönetmelikle bu serbestlik kalktı.

2017 yılı itibariyle araç cam filmi cezası olarak 206 ile 427 TL arasında ceza ödenecek. Ayrıca araçların ön camlarına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılmayacak. Yapılması halinde ise itiraz hakkı kesinlikle oluşmayacak. Cam film söktürmenin bedeli ise 100-150 TL’den başlıyor. Cam filmli araç kullananların sayısı 5 milyona yakın olduğu belirtiliyor.

Uygulanan cam filmi yasağı, fabrikadan cam filmi ile çıkan araçlar için geçerli değil. Camlarında R43 olan araçlar cam filmi yasağından etkilenmeyecek ve ceza almayacak.

Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yapılan rutin kontrollerde camında film olan araç sürücüleri uyarılıyor. Özellikle sürücünün görüş açısını kapatan filmlerin ise sökülmesi isteniyor. Trafik ekipleri filmlerin bir an önce sökülmesi gerektiğini, ilk cezanın 206 TL olduğunu, ikinci cezada ise aracın trafik men edileceğini belirtiyor.

Cam filmi yasağını içeren madde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tüketicilerin Haklarını Savunma Derneği Başkanı Ahmet Salgut, “Polisler cezayı Karayolları Trafik Kanunu’nun ‘görüşü engelleyecek veya kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya” diye devam eden maddeye göre kesiyor” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre, artık araçlarda cam filmi yasak. İETT otobüsleri, servis araçları, binek araçlarda camında film olan herkes söktürmek zorunda. Uygulama kendinden film camlı araçlar için geçerli değil. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacak.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı