Bilgi

Cat 7 Kablo Nedir? Özellikleri Nelerdir?


İlk defa 2002 yılında üretilmiş bir kablodur. Ev kullanıcılarının pekte bilmediği bir terimdir cat 7 kablo. Bu kablolar veri aktarım hızını etkilerler gigabyt hızında veri aktarımı yaparlar.

Cat 7 kablo turunun en son örneğidir. Cat 5 Cat 6 ve Cat 6a türlerıde vardır. Mesela cat5 kabloyla 50 gblık bır verıyı 1 saatte cat 6 ile 30 dakıkada cat 7 kablo ile bu ındırme suresini 5 dakikaya kadar indirebilirsiniz. Bu indirme süresini kısaltmanın elbette bir bedeli var en masraflı kabloda yıne cat 7 kablodur. Bu kablo 100-150 metreye kadar güçlü bır verı akısı sağlayabilir ancak daha fazla mesafelerde kesıntıler olur. Kesıntılerı engelleyebilmek için her 100-150 metrede bir güçlendirici Switch eklemeliyiz .Cat 7 kablo diğer kablolara göre parazitlerden daha az etkilenen bir kablodur. Bunun nedeni ise daha kalın koruma kılıfıdır.

cat7

Aynı zamanda cat 7 kablo elektro manyetik dalgalardanda en az etkılenen kablo turudur. bu özellikleriyle kendı turunu dıger kablolara gore dahada kusursuzlaştırmıştır.  Aynı zamanda cat 7 kablo rj44 denılen bır destekleyıcı ile kullanılması gereklıdır. Bu metal zırhlı aparat ile kabloyu topraklamış oluruz. Bu metal zırhlı aparat bı bakımada bu kablonun dezavantajıdır. Bu aparatı cakma pensesi çok zahmetli bir iş olduğu için kullanıcılar diğer kablo çeşitlerinede yönelebilmektedir. Kablonun plastik muhafazasından önce tüm bentları koaksıyel korumayla ortuldugu için cat 7 kablo minimum veri hız kaybına sahiptir. Cat 7 4 çift telden oluşur. İletkenler kendi yalıtkanının dışında polyester bant ve alüminyum folyo ile kaplanmış kalaylı bakır saç örgü ile örtülmüş ve kılıflanmıştır. Bu özellikleride kablonun benzersiz bir korumaya sahip olduğunu göstermektedir. Cat 7 kablo 10 gigabit veri transfer hızına ve 900 mhz bant genişliğine sahiptir. Cat 7 genellikle buyuk şirketlerde, internet kafelerde, bilgi işlem sistemlerinde ve bina içi ortak ağ kullanan insanlarda yaygın olarak kullanılır. Ancak daha öncede belirttiğim gibi standart ev kullanıcıları bu kabloların özelliklerini pek bılmemektedir ve internet sağlayıcısının kurduğu sisteme bağlı kalarak kullanımlarına devam etmektedirler. Buradaki internet kullanımı indirme hızınız tamamen internet sağlayıcınızın eline kalmıştır. Zaten evde internet kullanan insanlarında ofisleri evlerinde olmadığı surece bu hızlarda kablolara pekte ihtiyacı yoktur.

Sonuç olarak cat 7 kablodan bahsetmek istersek hızlı bir şekilde veri aktarmak isteyenlerin kullanmak isteyeceği bir kablo türüdür. Ancak bu kabloyu kullanmak isteyenlerde maliyetlerine ve de yukarıda belirttiğim zahmetlerine de katlanmayı göze almış olmaları gerekir.Ancak verilere bakarak anlıyoruz ki pekde fazla kişi bu zahmetleri göze almamıştır cat 7 kablo en son surum ve en az dış etmenlerden etkılenen kablo olmasına rağmen günümüzde yaygın olarak kullanılan bir kablo türü değildir.İnsanlar genellıkle malıyetı düşük ve standart özellikleri olan kablo çeşitlerine yönelmişlerdir.Maliyet olarak 500 metrelik bir kablosu 1,254 liraya kadar ulaşabilmektedir.Bu da bize birkez daha maliyetini göstermektedir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. ROOTMEA

    3 Kasım 2022 at 21:31

    Bilgilendirme için teşekkürler, ancak yazım konusun da lütfen düzenlemeler yapınız.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı