Bilgi

Cat7 Kablo Mesafesi


Bir network ağı kurmayı planlıyorsanız kullanacağınız Cat5, Cat6 veya Cat7 kabloların ne kadar mesafede bağlantı sağlanabileceğini bilmeniz gerek. Bilinen bir yanlış ise özellikle Cat7 kabloların daha uzun mesafede bağlantı sağlandığının düşünülmesidir. Halbuki Cat7 kablonun Cat5 ve Cat6 arasında bant genişliği dışında neredeyse hiçbir farklılığı yoktur. Cat7’nin Gigabit düzeyinde bir veri transfer özelliği olsada  Cat5 ve Cat6 kategori kablolar gibi ortalama verim alınabilecek en üst mesafe 100 metre’dir. Bu mesafeden sonra sinyaller hızla zayıflamaya başlar ve belirli bir mesafeden sonra verim tamamen kaybolur ve bağlantı kopar.

Bunlar yani Kategori (Cat) kablolar bakır türünde kablolardır. Birbirinden frekans aralığı olarak üstünlüğünden dolayı daha veri taşıma kapasitesi yani bant genişliği farklığı vardır. Ayrıca CAT7 kablo her nekadar üst versiyon bir kablo olsada CAT6’nın yerini halen alamamıştır. Kalınlığı biraz daha fazla manyetik alanlardan daha az etkilensede Cat6 en yaygın kullanılan kablo türüdür.

  • Cat 5 veya Cat 5e: 100 Mhz – 250 Mhz frekansında çalışır ve 100 mbps’e kadar bant genişliği sağlar. 8 tellidir.
  • Cat 6 veya Cat 6a: 250 Mhz  – 500 MHz’lik bir frekans geçişine elverişlidir. 10GBASE-T Ethernet standardını sağlayan kablodur. 1-10 gbps bant genişliği sağlar.
  • Cat 7 veya Cat7a: 500 Mhz  – 1000 MHz’lik bir frekans geçişine elverişlidir. 10GBASE-T Ethernet standardını sağlayan kablodur. 1-10 gbps bant genişliği sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı