Bilişim Teknolojileri

Cep Telefonundan Uygunsuz Sitelere Girmeyi Engelleme


Bu yazımızda sizlere cep telefonundan uygunsuz sitelere girmeyi nasıl engelleyeceğinizi kısaca anlatmaya çalışacağım. Bu işlem sonucunda özellikle youtube , facebook, twitter, instagram gibi sosyal medyadan tutun google’dan  bile uygunsuz içerikler görünmeyecek. Bilgisayardan uygunsuz sitelere girmeyi nasıl engelleyeceğimiz buradaki makaleden anlatmıştık. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bu yazımıza da bakabilir.

Neyse lafı çok uzatmadan konunun nasıl yapıldığına geçelim.

Öncelikle anlatacağım konu wifi ile bağlanılan cep telefonları için geçerli. Yani evinizde veya işyerinizde bulunan Wifi (Kablosuz İnternet) için geçerli. “Mobil” yani telefonunuzun şebekesi ile bağlantınız işlem için geçerli değildir.

1- Öncelikle bağlandığınız Wifi Şifresini öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü bu işlem için wifi şifrenizi bilmeniz gerekiyor.

2- Telefonunuzun ayarlar Wifi kısmına gelin ve bağlandığınız wifi’nin üzerine uzunca basarak wifi’yi unutun, şebekeyi unutun veya bu ağı unutun seçeneğini seçin.

cep-telefonu-uygunsuz-icerik-engelleme

3- Şebekeyi, Ağı v.s unutun dedikten sonra tekrar klikleyerek bağlanın ancak burası oldukça önemli. Herhangi bir hata yapmanız v.s hiç önemli değil. Size olabildiğince basit bir şekilde anlatacağım. Hangi telefondan bu işlemi yaparsanız yapın işlemler hemen hemen aynıdır. Arayüz tasarım dışında değişmez.  (Alttaki fotoğrafa göre anlatacağız şimdi)

Şifre kısmına wifi “şifrenizi” girin ardından “gelişmiş seçenekleri” göster deyin. IP ayarları yazan yere DHCP olan kısmı “STATİK” olarak değiştirin. Şimdi sırasıyla;

IP Adresi Kısmına: 192.168.X.Y

X Kısmına genellikle 2 yazılır. Ancak kullandığınız veya bağlanılan modemin özelliğine göre 1 de yazılabilir. Y Kısmına ise kafanıza göre 1-254 arasında bir sayı verebilirsiniz. IP Kısmına örneğin: 192.168.2.225 veya 192.168.1.225

Ağ Geçidi: Eğer yukarıda IP Adresi kımına X’i 1 olarak yazdıysanız 192.168.1.1 yazın, eğer X’i 2 aldıysanız 192.168.2.1 yazın.

Ağ Önek Uzunluğu: 24

DNS 1 ve DNS 2 Kısmına Alttakiler yazın ve BAĞLAN deyin.

  • 77.88.8.7
  • 77.88.8.3

İşlemlerimiz Tamamdır! Şimdi telefonunuzdan internete, youtuba, google’ye v.s. girin veren deneyin.

Önemli NOT: Eğer bağlantıyı sağlayamadıysanız yani internete giremezseniz %99 ihtimalle telefona yazdığınız IP numarası hatalıdır. Hatta aşağıdaki gibi benim yaptığım gibi aynen yapın eğer bağlantı olmazsa tekrar wifinin uzerine gelerek unutun deyin. Ardından IP Adresi yazan yere 192.168.1.225, Ağ geçidine 192.168.1.1’i yazın ve diğerlerini aynen yazıp tekrar bağlanın. 

İlk haline getirmek için:Bağlanılan wifinin üzerine uzun bastıktan sonra ağı unut deyin. Tekrar şifrenizi girin ve hiç bir değişiklik yapmadan bağlan deyin. Bu kadar. Bağlantı sağlanacaktır.

cep-telefonundan-uygunsuz-siteleri-engelleme

10 Yorum

10 Yorum

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top