Bilim ve Teknoloji

Çin Dünyanın En Büyük Teleskopunu Yaptı


Çin’de 5 yıldan beri yapımı süren FAST isimli teleskop kullanıma hazır hale getirildi. Merceğinin çapı 500 metre olan dünyanın en büyük teleskopu için özel bir platform hazırlandı ve 4450 adet panel bu platforma monte edildi. Yapılan yoğun çalışmalar ile birlikte teleskopun yapımını tamamlayan Çin hükümeti bu işlemler için 180 milyon dolar bir harcama yaptı. Teleskop için civarda yaşayan 9 bin kişi evlerini terk etti. Fransasız Liberation gazetesinin web sitesindeki habere göre, 5 yıllık bir çaba sonucunda ortaya çıkarılan teleskop, evrenin kökeninin ve uzayın başka bir yerinde yaşam olup olmadığının araştırılmasında insanlığa yeni adımlar atma olanağı sağlama potansiyeline sahip.

fast-teleskopu

Teleskop sayesinde, uzay hareketlerinin gözlenebilmesi ve tanımlanamayan garip cisimlerin daha yakından incelenebilmesinin mümkün olacağı, özellikle hava hareketlerinin daha yakından incelenecek olmasının pek çok farklı verinin de ortaya çıkmasını sağlayabileceğine belirtiliyor. Çevre uzunluğu 1.6 km olan FAST teleskobunun, bin ışık yılı ötesindeki iletimleri algılaması hedefleniyor. Daha basit bir ifadeyle teleskop, uzaydaki zayıf radyo sinyallerini tespit edecek. Ayrıca evrenin kökenine uzanan araştırmalar yapılacak ve dünya dışı varlıkların izi aranacak.

fast-telescope

Proje başkanı Nan Redong ise FAST’ı şu şekilde tanımlıyor;”Radyo teleskop, evrenden gelen beyaz gürültü içindeki anlamlı radyo mesajlarını dinleyen hassas bir kulağa benzetilebilir. Bu, bir fırtına sırasında ateş böceğinin çıkardığı sesi ayırt etmek gibi. İyi olan bir şey ise daha tuhaf astronomik fenomenleri keşfedebileceğiniz örnekleri gözlemleme imkanına sahip olacağız“dedi. 30 futbol sahası büyüklüğündeki alanı ile büyük bir geniş alan kaplayan teleskop dünyada bir ilk. Daha önce Portoriko’da 300 metre genişliğinde, Almanya’da ise 100 metre genişliğinde benzer bir teleskop projesi hayata geçirilmişti. Buna karşın büyüklüğü ile rekor sayılan Çin’deki teleskopun çok daha yakın incelemelerin yapılmasını sağlayacağı açıklandı.

Kaynak:

  • http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/dunyanin-en-buyuk-teleskopu-kuruldu-259878.html
  • http://www.milliyet.com.tr/dunyanin-en-buyuk-teleskobu-bitmek/dunya/detay/2241979/default.htm
  • http://www.haberz.net/teknoloji-haberleri/dunyanin-en-buyuk-teleskobu-fast-bin-isik-yili-otesindeki-iletimlerialabilecek-6978.html
  • http://www.teknokulis.com/haberler/guncel/2016/05/10/dunyanin-en-buyuk-teleskobu-fast-uzaylilar-icin-hazir
  • http://www.zaman.com.tr/anasayfa_dunyanin-en-buyuk-teleskopu-cinde-kullanima-hazir_2376859.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı