Bilgi

Clickbait Nedir? Tık Tuzağı Ne Demektir?


Clickbait diğer adıyla Tık Tuzağı herhangi bir web sitesinin okuyucuyu istediği bir sayfaya yönlendirmek amacıyla kullandıkları başklıklara verilen isimdir. Bu yöntemi kullanan web sitesinin asıl amacı; siteye daha fazla ziyaretçi kazandırmak ve okuyucuyu daha uzun bir süre web sitesinde tutmaktır. Bu yöntem daha çok haber içerikli sitelerde görülen haber şekillerinden biridir.

Örneğin  “Flaş Flaş Flaş”, “Olay Olay Olay”, “Ünlü yönetmen istifa etti”, “Öyle bir cevap verdi ki”, “Şok Haber” şeklinde başlayan haberler gibi. Bu tip haberlerde genellikle içerik doğru ancak okuyucunun ilgi alanından veya beklediği haberden uzak bir metin taşımaktadır.

Mesela “Flaş Flaş Flaş Tarım Bakanı İstifa Etti” başlığı ile haber duyuran bir web sitesi okuyucuyu sanki Türkiye’deki Tarım Bakanı istifa etmiş gibi bir algı üretmektedir. Ancak içeriğe bakıldığında Nijerya’da ki tarım bakanının istifasıyla ilgili bir haber olduğu görülecektir. Etik olarak kesinlikle doğru olmayan okuyucu kandıran bu haber bir Clickbait’tir.

Bu tür başlıklar genel anlamda zararlı bir içerik içermez burada temel amaç okuyucunun merak duygusunu manipule etmektir. Bir çok internet kullanıcısı bu tuzağa bilerek veya bilmeyerek düşmektedir

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı