Bilgi

CNG Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?


CNG (Compressed Natural Gas) veya Türkçesi ile Sıkıştırılmış Doğalgaz günümüzde -hali hazırda- kara taşıtları için kullanılan en ekonomik, en güvenli, en konforlu, en temiz yakıt türlerinden biridir. CNG (Sıkıştırılmış Doğalgaz), boru hattı henüz bulunmayan bölgelerde kullanıma olanak sağlamak amacıyla özel stok ünitelerinde 2000-3600 PSI basınca kadar sıkıştırılarak elde edilen bir çeşit “yoğunlaştırılmış gaz” halidir. Temel olarak %95 oranında metan (CH4), kalan kısmı etan (C2H6) ve propan (C3H8) olmak üzere çeşitli hidrokarbonlardan oluşur.

Doğalgazı sıkıştırmak sıvılaştırmaktan daha kolay ve düşük maliyetli olduğu için bu şekli ile tercih edilmektedir. CNG genleştirilip basıncı düşürüldükten sonra doğal gazın kullanıldığı her yerde ve şekilde kullanılabilir. Bu nedenle CNG yakıtı; ev kullanımından dev sanayi kuruluşlarına kadar tüm enerji kullanım alanlarında rahatlıkla uygulanır. Böylece doğalgaz altyapısı olmayan bölgelerdeki kişi ve kuruluşlar da doğalgazın sunduğu avantajlardan yararlanma imkanı bulabilirler.

CNG, benzin ile kıyaslandığında daha düşük emisyon değerlerine sahip olduğundan bir çok taşıt için en uygun seçenekteki yakıt türü arasında yer almaktadır.

Ülkemizde genellikle şehiriçi toplu taşıma aracı olarak kullanılan belediye otobüslerinde kullanılan CNG, depolama açısından büyük bir tank gerektirdiği ve istasyon sayısı kısıtlı olduğu için otomobillerde kullanımı LPG’ye göre daha kısıtlıdır. CNG yakıtının ülkemizde yaygın olarak kullanılan LPG’ye göre en büyük avantajı dizel motora sahip araçlarda da kullanılabilmesi iken dezavantajı ise LPG hacmine sahip bir CNG tankına sahip araç (depo ile) daha kısa menzili katetmesidir.

CNG, son yıllarda ana yakıt olarak kabul edilmekle birlikte binek araçlarda alternatif yakıt olarak da tercih edilmektedir. Günümüzde sadece CNG yakıtı ile çalışan birçok araç modeli bulunmaktadır. Otobüsler ve kamyon gibi ağır araçlarda ise CNG tek yakıt olarak tercih edilmektedir. Son yıllarda meydana gelen teknolojik gelişmeler CNG motorlarını diğer yakıt motorlarından daha avantajlı hale getirmiştir.

Kaynak: http://www.yesilotogaz.com/cng-compressed-natural-gas

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı