Bilgi

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?


Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcılar genellikle fax, fotokopi, tarayıcı ve yazdırma işlemi gibi bir çok görevi yerine getiren “All in One” diyede isimlendirilen yazıcı tiplerdir. Bazılarında ise sadece tarayıcı olabileceği gibi bazılarında fotokopi veya fax özelliği de olabilir.

çok fonksiyonlu lazer yazıcı

Yazdırma işlemi için Toner adı verilen kurutulmuş mürekkep tozları kullanan bu yazıcılar’da sadece siyah/beyaz baskı özelliğine sahip olanlar olduğu gibi aynı zamanda renkli baskı özelliğine sahip olan modellerde bulunmaktadır. Ancak renkli baskı yapabilen bu yazıcı tiplerinde 4 çeşit (Siyah-Sarı-Macenta-Mavi) renk kullanıldığından her çeşit renk için ayrı ayrı toner kullanıldığından toner maliyetleri oldukça pahalıdır.

Bu yazıcılarda fax, fotokopi işlemleri bilgisayardan bağımsız çalışır. Yani bilgisayar kapalı olsa bile bu özellikle aktif çalışır. Ancak tarayıcı ve fotokopi işlemi için bilgisayarın açık olması gerekmektedir. Çok fonksiyonlu yazıcılar network yazıcı özelliğine sahip olduğu için istenirse ethernet kablosu ile bağlantı sağlanarak ofiste/işyerinde bulunan bütün bilgisayarlardan yazdırma ve taratma işlemi gerçekleştirilebilir.

Kurumsal işletmeler/kurumlar için sıklıkla tercih edilirler. Aynı zamanda bireysel kullanım için ufak modelleride bulunmaktadır.

Bu yazıcı tiplerinde yaygın olarak Canon, Samsung, HP, Xerox, Broter ve OKI gibi modeller tercih edilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı