Bilgi

CopytTrack Nedir? Neden Telif Hakkı İle İlgili Mail Atıyor?


CopytTrack, telif hakkıyla korunan içerikleri izleyen ve ihlalleri tespit eden bir hizmettir. CopytTrack, telif hakkı sahiplerine, eserlerinin internet üzerinde nasıl kullanıldığını gösteren raporlar sunar ve hak ihlali yapanlara uyarı veya tazminat talebi içeren e-postalar gönderir. Eğer CopytTrack’ten böyle bir e-posta aldıysanız, muhtemelen telif hakkı sahibinin izni olmadan bir eseri kullandığınızı düşünüyorlar. Bu durumda, e-postada belirtilen adımları takip etmeniz veya bir avukata danışmanız önerilir.

Buraya kadar her şey normal. Ancak siz bir e-postaya iyi niyet göstererek cevap verdiyseniz, bundan sonraki aşamada sizi ödeme konusunda tehdit eden mailler almaya başlıyorsunuz.

İşte burada duracaksınız Sayın Kıymetli CopytTrack.

Sizlerde bu şekilde mail alan bir web sitesi sahibiyseniz bu mailleri kesinlikle ama kesinlikle umursayıp canınızı sıkmayın. Bu tip girişimler “canınızı sıkıp hakaret ettiğinizde sizi dava eden birilerine” benzerler. Para koparabildiklerini koparırlar, koparamadıklarını bir süre sonra rahatsız etmeyi bırakırlar. Siz siz olun sakın bu web sitesini dikkate almayın! Eğer telif hakkı ile korunan bir içerikle ilgili mesaj aldıysanız yanıt vermeden “ilgili görseli artık neyse” sitenizden kalıcı olarak silin ve yerine alternatif (telif hakkı ile korunmayan) bir içerikle değiştirin. İşte bu kadar basit. Sonuç olarak burası dağ-başı değil. Sen kalk ben bilmem hangi ülkenin telif hakkı koruyucusuyum deyip internette telif hakkı avına çık, insanları taciz et. Bunun adı başka bir şey neyse 😊 Çok fazla ileri gitmeyelim.

Arkadaşlar bu tip oluşumlar eskiden beri var. Yani ilk kez kurulmadı. CopytTrack yasal olarak kurulmuşta olabilirler. Bunda bir sorun yok. Ancak internette zibilyon tane resim, görsel materyal var. Bir kişi bu görselin hak sahibi olduğunu iddia ederse bunu öncelikle kanıtlaması lazım, kanıt aşamasından sonra sizden kaldırmanızı ister. Yani doğruda hadi bana para ver diyemez. Öyle bir dünya yok. Tabi siz kalkıp tüm uyarılara rağmen bir kişiye kuruma ait görselleri ticari amaçla kullanırsanız başınızı derde sokarsınız ve karşı taraf sizden tazminat alır. Bu nedenle birkaç görsel paylaştınız diye kimse size yaptırım uygulayamaz. Böyle bir durumda ilgili görseli kaldırmanız yeterlidir. Makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederiz…

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı