Bilgi

Counterpart Dizisi Konusu


Hangi bilim kurgu dizini izlemeliyim diye Google amcada sorgulama yaparken Counterpart dizisinin kapağında Whiplash filmi ile hafızamıza kazınan J.K. Simmons’ın profil fotoğrafını görünce izlemeye karar verdim. Dizimizin konusu tipik bilim kurgunun aksine dram ve gerilim yönüyle ağır basıyor.

Bir Amerikan kanalı olan Starz’da yayınlanan dizinin senaryosunu The Jungle Book adlı filmle hatırladığımız Justin Marks yazdı. Yönetmen koltuğunda ise her bölüm için ayrı ayrı Morten Tyldum, Stephen Williams, Jennifer Getzinger ve Alik Sakharov bulunuyor. İlk bölümü 10 Aralık 2017’de başlayan dizi 10 bölüm olarak 1 Nisan 2018’de sona erdi. Dizinin ikinci sezonu ise 9 Aralık 2018’de başlayacağı bilgisini de ekleyelim.

Not: Kısmen spoiler içerir.

Dizinin başrolünü Howard Silk karakterini canlandıran J.K. Simmons bulunuyor. Howard Silk, otuz yıldır Berlin’de Birleşmiş Milletlerin bir casusluk kurumu olan Interchange Of OI’da (OI) bir arayüz çalışanı olarak görev yapıyor. İstediği terfiyi bir türlü alamayan Howard Silk aslında ne iş yaptığını bilmeyen bir çalışan olarak karşımıza çıkıyor. Bilinmeyen bir nedenle karısı Emily Silk (Olivia Williams) trafik kazası geçirmiş ve bilinci kapalı olarak hastanede yatmaktadır. Sıradan bir hayatı bulunan Howard Silk, strateji bölümüne geçmek için yöneticisinden terfi isteğinde bulunur ancak red cevabı alınca hayal kırıklığına uğrar. Fakat sonradan gelişen olaylar Silk’in çok değerli biri olduğu ortaya çıkar.

İkinci dünya savaşında bilim adamlarının yaptığı bir deney paralel bir evrene (prime) geçişin kapısını ortaya çıkarmıştır.  Bu evren dünya (alfa) ile nerdeyse tamamen aynı yaşama ve şekle sahiptir. Aslında deneyden önce böyle bir dünya yoktur. Deney sonucunda meydana gelen paralel dünya bir süre sonra farklılaşmaya başlar. İki dünyada da paralel dünya gerçeği halktan saklanmakta ama gizli bir kurum vasıtasıyla diplomatik ve ticari ilişki sürmektedir. İki dünyada farklı buluşlar yapılmaktadır. Bu da çeşitli takaslarda kullanılır. Bu iletişimin olumsuz yönleri de vardır. Dizideki işleyişe göre büyük bir ihtimalle Howard Silk’in yaşadığı dünyadaki (alfa dünya) bazı girişimlerle bir grip salgınında diğer dünyada nüfusun büyük kısmı ölmüştür. Tabi diğer dünya (prime dünya) intikam almak amacıyla Howard Silk’in yaşadığı dünyaya geçiş yapmak için ajanlar yetiştirmeye başlar ve olaylar bir çıkmaza girer.

Dizi hakkında biraz daha bilgi vermek gerekirse, Howard Silk’in yaşadığı dünya (alfa) ile diğer Howard Silk’in yaşadığı dünya (prime) arasında farklılıklar bulunuyor. Bir dünya ABD/NATO etkisinde iken diğer dünya Sovyetler/Rus güdümünde. Haliyle kullanılan teknolojiler ve mimariler farklılık arz ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı