Bilgi

CryptoWall Fidye Virüsü Nedir?


Windows işletim sistemini hedef alan bir başka büyük fidye virüsü olan CryptoWall, ilk olarak 2014’te görülmüştür. Bir CryptoWall türü, birkaç büyük web sitesini hedef alan ve 2014 Eylül sonlarında Zedo reklam ağında yapılan bir kötücül reklam kampanyası parçası olarak dağıtılmıştır; reklamlar payloadu indirmek için tarayıcı eklenti istismarlarını kullanan sahte web sitelerine yönlendirme yapmaktadır. Bir Barracuda Networks araştırmacısı, payloadun güvenlik yazılımları tarafından güvenilir olarak görülmesini sağlamak için bir dijital imza ile imzalandığını belirtmiştir.

CryptoWall 3.0, JPG resmi olarak gizlenen çalıştırılabilir kodu indiren ve JavaScript ile yazılmış bir payloadu kullanmaktadır. Tespit edilmemek için, kötü amaçlı yazılım sunucularıyla haberleşmek için explorer.exe ve svchost.exe’nin farklı örneklerini oluşturmaktadır. Dosyaları şifrelerken, kötü amaçlı yazılım gölge kopya servisi bilgilerini de silmekte ve parolaları ve Bitcoin cüzdanlarını çalan bir casus yazılım yüklemektedir.

Haziran 2015’te FBI, yaklaşık 1000 kurbanın CryptoWall ile etkilendiği için büro ile irtibata geçtiğini ve en azından 18 milyon doların alındığını raporlamıştır.

En güncel versiyonu olan CryptoWall 4.0, antivirüsleri atlatacak şekilde kodunu geliştirmiştir ve sadece dosyalardaki verileri değil aynı zamanda dosya adlarını da şifrelemektedir.

Kaynak: https://www.wikipedia.org/

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı