Bilgi

CTA Nedir? CTA Ne Demektir?


Bu yazımızda CTA Nedir? CTA Ne Demektir? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız. CTA  (İngilizce: Call to action) Türkçesi “harekete geçirici mesaj” veya “eylem çağrısı” kullanıcılara istenilen aksiyonun hızlıca yapılması için verilen, hemen al, şimdi incele, ücretsiz indir gibi mesajlardır. Aslında bir nevi müşterileri provoke etmek için kullanıldığını söyleyebiliriz. 

Call to action genellikle karşımıza CTA kısaltması ile çıkar. Görsel veya kısa metinlerle yer alan CTA mesajları sayesinde, kullanıcılarımızı veya müşterilerimizi belirlediğiniz aksiyonun alınması için yönlendiririz. Dijital pazarlama dünyasında pek fazla kullanılmasa da Türkçe karşılığı harekete geçirici mesajdır. Yukarıda belirttiğimiz aksiyonlar için; hemen al, ücretsiz indir, üye ol, incele, katıl gibi ifadelerden yararlanılır. Call to action ifadeleri sitenizin herhangi bir yerinde olabilir. Bir butonun üzerinde, hazırladığınız makalenin içerisinde veya bir reklam bannerda, CTA ifadeleri kullanılabilir.

Basit bir örnekle konuyu daha da netleştirmekte fayda var.

Bu bir Google görüntülü reklam ağında çıkan Gmail reklamı. Yani Google eğer Gmail servisinden yararlanmıyorsanız, denemeniz için reklam vermiş. Mavi renkli buton dikkatinizi çekti mi? “Ücretsiz denemeye başlayın”. Oldukça başarılı bir CTA ifadesi!

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı