Bilgi

Deniz Kayağı Nedir? Nasıl Yapılır?


Deniz kayağı ya da deniz kanosu (İngilizce: sea kayak, sea canoe), göl, körfez ve deniz gibi açık sularda kürek çekme sporu için geliştirilmiş Eskimo kayığı.

Görünüm olarak Eskimo kayaklarının aynısıdır. Ortasında (kayak kokpiti) kürek çeken kişinin oturabileceği ve içine bacakları öne doğru uzatarak yerleşebileceği şekildedir. İçine su girmesini önlemek amacıyla, vücudu saran ve kanonun kenarlarından gelen özel bir etek giyilir. Böylelikle hem suya olabildiğince yakın hem de hiç ıslanmadan uzun yollar katedilebilir. Kompozit, cam elyafı, plastik, ahşap, kontrplak veya bez kullanılarak üretilit. Üzerinde bulunan özel su geçirmez kapaklı bagajlar sayesinde ise deniz üzerinde uzun süre seyahat olanağı sağlar. Devrilip suya batınca bir dizi kürek ve vücut hareketiyle yeniden düz konuma gelinir ve bu harekete kayak dönümü ya da Eskimo dönümü denir.

Gelişen teknoloji sayesinde çeşitli malzemelerden ve bazı plastik türlerinden imal edilmeye başlanan deniz kayağı birçok ülkede insanların ilgi alanı ve ticari faaliyet konusudur. Olimpiyat Oyunlarına girebilecek kadar sportif bir faaliyet olarak görülmüştür. Türkiye’de henüz başlangıç aşamasında girişimler vardır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı