Bilgi

Dizüstü Bilgisayar İçin Harddisk Tavsiyesi


Dizüstü bilgisayar için bir harddisk söz konusu olacaksa iki seçeneğiniz var. Bunlardan bir tanesi SSD (Solid State Disk) dediğimiz aslında yapısı harddisk yapısında olmayan tipik USB Bellek mantığı ile çalışan yeni teknoloji bir depolama diskidir. Bu SSD’lerin temel özelliği yani harddisklerden farkı okuma/yazma hızlarının yüksek oluşu, arızalanma olasılıklarının düşük, enerji harcama miktarının az ve sessiz çalışması olarak artıları sayılabilir. Ancak oldukça pahalıdırlar. Çok düşük kapasiteleri (128 GB gibi) 150 TL’den başlamaktadır. Ayrıca bolca reklamı yapıldığından şu anda çok tutulmakta ancak özelliklerine dikkat edilmeden aldığınız bir SSD’nin neredeyse normal harddiskten farkı olmayacağından satın alırken temel özelliklerine dikkat etmenizde fayda var.

Eğer normal harddisk alacaksanız dikkat edeceğiniz üç özellik var. RPM, Sata ve Cache! Bu üç özellik harddiskinizin performansını ve kalitesini belirler. Ayrıca piyasada en çok satılan markanın Samsung, Seagate, Toshiba, Western Digital olduğunu hatırlamakta fayda var.

RPM: RPM “Revolution per minute” kelimelerinin kısaltmasıdır ve kısaca harddisk içindeki diskin dakikadaki devir sayısı anlamına gelir.Ne kadar yüksekse performans  (okuma yazma hızı) o derece artar. Laptoplarda 7200 RPM’ler enerji sarfiyatı fazla olup laptoplarda genel olarak batarya süresini kısalttığı için pek tercih edilmez. Ancak genel talep 5400 RPM’dir. Piyasada yaygın olarak 7200 RPM ile 5400 RPM satılmaktadır.

Cache: Yani ön bellek harddisk performansı ile ilgili önemli bir özelliktir. 64 MB ve üzerinde almanız tavsiye edilir. Daha düşüklerde var anca C achenin yüksek oluşu bilgisayarınızın performansına artı bir değerdir.

Sata: Alacağınız harddisk Sata I, Sata II, Sata III olması oldukça önemlidir. Aşağıda okuma yazma hızlarını verdik. Eğer anakartınız destekliyorsa (bu önemli) Sata III elbette. Yani anakartınız Sata II’yi destekliyorsa Sata III almanızın mantığı yok.

  • SATA I(revision 1.x) >>> 1.5Gb/s – 150MB/s.
  • SATA II(revision 2.x)>>> 3Gb/s – 300MB/s.
  • SATA III(revision 3.x) >>> 6Gb/s – 600MB/s.

Son olarak Laptoplar (Dizüstü Bilgisayarlar) için genellikle 2.5 inç harddisk kullanılır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı