Bilişim Teknolojileri

Download ve Upload Hızı Nedir?


speed test

Bu yazımızda Download ve Upload Nedir? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Download ve Upload Hızları internette veri indirmek ve veri yüklemek için kullanılan ingilizce terimlerdir.

Download Hızı,  internetten veri indirmek anlamında kullanılır. Örneğin bir web sitesini görmek için sitenin adresini tarayıcınızın adres satırına yazdığınızda, tarayıcınız o sayfadaki tüm metinleri, resimleri, ve varsa sesleri bilgisayarınıza indirir, yani “download” eder. Bilgisayarınıza indireileceğiniz dosyaların toplam botuyu bilgisayarınızın hafızası ile doğru orantılıdır. Bilgisayar hafızası arttıkça daha fazla sayıda ve boyutta dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Download yani indirme hızı aynı zamanda internet hızına göre değişir. Eğer internetten sürekli dosya indirmeniz gerekirse yüksek hızlı bir internet paketini seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Upload hızı, servis sağlayıcınız tarafından size sunulan karşıya yükleme hızıdır. İndirme hızınızla, karşıdaki bilgisayardan, yani sunucudan veri alırken yükleme (veya bindirme diyelim) hızınızla da karşıdaki bilgisayara, sunucuya veri gönderirsiniz. Upload hızı genelde Download hızına göre çok düşüktür. Servis sağlayıcıların (TTNET, Superonline vb) bu hızı düşük tutmasındaki neden, kullanıcıların hosting firmalarını bypass ederek kendi evlerinde site barındırmalarını engellemektir. Zira servis sağlayıcılar hosting firmalarına upload hızı yüksek olan bağlantıları çok daha yüksek fiyata satmaktadırlar. Bu bağlantılar simetrik bağlantılardır. Yani download hızınız kadar upload hızınız vardır.

Upload hızını nasıl artırabilirim?  Upload hızını teknik olarak artıramazsınız.. Hizmet aldığınız servis sağlayıcı (TTNET, Smile ADSL, Superonline) size ne sunarsa onu kullanmak durumundasınız. Upload hızı arttırım işlemleri söz konusu olduğunda yapabileceğiniz şey uygun bir Servis Sağlayıcısı seçmek olacaktır.

Aşağıda verilen değere göre Servis Sağlayıcıların hizmet paketleri bulunmaktadır. Örneğin 100 Mbps hıza sahip internet paketiniz saniyede 12.5 MB (megabyte) veri indirebiliyor anlamına gelmektedir. 

  • 1 Mbps = 128 KB (kilobyte)
  • 2 Mbps = 256 KB (kilobyte)
  • 4 Mbps = 512 KB (kilobyte)
  • 7.2 Mbps = 0.9 MB (megabyte)
  • 8 Mbps = 1 MB (megabyte)
  • 16 Mbps = 2 MB (megabyte)
  • 32 Mbps = 4 MB (megabyte)
  • 50 Mbps = 6.25 MB (megabyte)
  • 56 Mbps = 7 MB (megabyte)
  • 100 Mbps = 12.5 MB (megabyte)

Download (İndirme) ve Upload (Yükleme) Hızınızı Öğrenmek İçin:

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı