Haber

Drobo İflas mı Ediyor?


Drobo, veri depolama çözümleri sunan bir teknoloji şirketidir. Drobo, kullanıcıların kolayca veri yedeklemesi yapmasını ve depolama alanını genişletmesini sağlayan harici disk sürücüleri, ağa bağlı depolama (NAS) cihazları ve doğrudan bağlı depolama (DAS) cihazları üretmektedir.

Drobo, 2005 yılında kurulmuş ve 2007 yılında ilk ürünü olan Drobo 4 Bay’i piyasaya sürmüştür. Drobo, veri depolama alanında yenilikçi ve kullanıcı dostu ürünler geliştirmesiyle tanınmaktadır. Drobo’nun en önemli özelliği ise BeyondRAID adını verdiği bir teknolojidir. BeyondRAID, kullanıcıların farklı kapasite ve markalardaki diskleri bir arada kullanmasına, diskleri sıcak değiştirmesine ve veri kaybı olmadan depolama alanını artırmasına olanak tanır.

Drobo, 2013 yılında Connected Data adlı bir şirket tarafından satın alınmıştır. Connected Data, Drobo’nun kurucusu olan Geoff Barrall tarafından kurulmuş bir şirkettir. Connected Data, Drobo’nun ürünlerini geliştirmeye devam etmiş ve 2015 yılında Transporter adlı bir bulut depolama hizmeti sunmaya başlamıştır.

Ancak Drobo’nun son yıllarda finansal sorunlar yaşadığı iddia edilmektedir. Drobo’nun web sitesindeki bazı ürünlerin stokta olmadığı veya sipariş verilemediği görülmektedir. Ayrıca Drobo’nun müşteri hizmetleri ve teknik destek hizmetlerinin de yetersiz kaldığı şikayet edilmektedir.

Drobo’nun resmi Twitter hesabı ise 2020 yılının Eylül ayından beri güncellenmemiştir. Drobo’nun resmi forumu ise 2021 yılının Ocak ayında kapatılmıştır. Drobo’nun forumunda yer alan son mesajda şöyle denilmektedir:

“Değerli Drobo Topluluğu,

Drobo Forumu’nu kapatma kararı aldık. Forumu kullandığınız için teşekkür ederiz. Forumda yer alan bilgileri kaybetmemeniz için forumu okuma modunda bırakacağız. Drobo ile ilgili herhangi bir sorunuz veya ihtiyacınız varsa lütfen bize ulaşın:

https://myproducts.drobo.com/support

Saygılarımızla, Drobo Ekibi”

Bu mesajdan sonra foruma yeni mesaj yazmak mümkün olmamıştır.

Drobo’nun iflas ettiği veya etmek üzere olduğu yönünde kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak Drobo’nun web sitesi, sosyal medya hesapları ve forumundaki durum, şirketin zor durumda olduğunu göstermektedir.

Drobo’nun müşterileri ise verilerini kaybetmemek için önlem almaya çalışmaktadır. Bazı müşteriler Drobo cihazlarını başka markalara değiştirmeyi planlamaktadır. Bazı müşteriler ise Drobo cihazlarını tamir etmek veya yedeklemek için çeşitli yöntemler aramaktadır.

Drobo’nun geleceği belirsizliğini korumaktadır. Şirketin resmi bir açıklama yapması veya ürünlerini güncellemesi beklenmektedir. Drobo’nun iflas etmesi durumunda ise müşterilerin verilerini nasıl koruyacakları sorusu gündeme gelecektir.

“27 Ocak 2023 itibariyle Drobo desteği ve ürünleri artık sunulmamaktadır. Drobo desteği, self servis modeline geçiş yaptı. Destek ihtiyaçlarınız için bilgi tabanı, dokümantasyon deposu ve eski dokümantasyon kitaplığına hala erişilebilir. Drobo müşterisi olduğunuz ve verilerinizi bize emanet ettiğiniz için teşekkür ederiz.”

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı