Bilgi

Dünya Hareketinin Sonuçları Nelerdir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda -kısa bir şekilde- Dünya Hareketinin Sonuçları Nelerdir? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Sürekli olarak hareket eden Dünya’nın iki çeşit hareketi vardır.

  1. Günlük (Kendi Ekseni Etrafındaki) Hareketi.
  2. Yıllık (Güneş Etrafındaki) Hareketi.

Bu hareketlerden birisi kendi ekseni etrafında olur ve batıdan doğuya doğrudur. Bu dönmesini 23 saat, 56 dakika, 4.098903691 saniyede tamamlar.

Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki bu dönmesi ile birlikte olan ikinci hareketi güneş etrafındadır. Güneş etrafında Dünya, elips şeklinde çok geniş bir yörünge üzerindeki hareketini de 365 gün, 5 saat, 48 dakika, 9 saniye, 763.545,6 mikrosaniyede yani bir yılda tamamlar.

Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki ve güneş etrafındaki bu iki hareketi, iki önemli olaya sebep verir.

Kendi ekseni etrafında dönmesi ile gece ve gündüz, güneş çevresinde 23 derece 27 dakika eğiklikle dönmesi mevsimleri oluşturur ve mevsimlerin ardalanmasını sağlar.

Dünyanın Günlük Hareketinin Sonuçları Nelerdir?

Dünya’nın kendi ekseni etrafında tam bir devir yapmasına Günlük Hareket denir. Dünya, kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner. Bu dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bir dönüşü için geçen bu süreye bir gün denir. Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki hızı ekvatorda yaklaşık olarak saatte 1670 km’dir.Bu hız kutuplara doğru azalır ve kutup noktalarında 0 km olur. Dünya’nın hızının hissedilmemesinin nedeni atmosferle birlikte dönmesidir.

1- Gece ve gündüz ardalanır.

2- Güneş ışınlarının gün içerisinde yere düşme açıları değişir. Sabah ve akşam güneş ışınları eğik, öğlen vakti ise en yüksek açıyla gelir.

3- Gölge boyları ve yönleri değişir.

4- Günlük sıcaklık farkları oluşur. Gün içerisinde en yüksek sıcaklıklar öğleden sonra görülürken, en düşük sıcaklıklar da güneşin doğduğu andır.

5- Gün içerisinde basınç değişimleri oluşur. Bunun sonucunda günlük (meltem) rüzgârlar oluşur.

6- Kurak ve yarı kurak bölgelerde taşlarda mekanik çözülme gerçekleşir.

7- Merkezkaç (coriolis) kuvveti oluşur. Bunun sonucunda; Sürekli Rüzgârların ve okyanus akıntılarının yönlerinde sapmalar meydana gelir.

8- 30 ve 60 enlemleri civarında dinamik basınç merkezleri oluşur.

9- Yerel saat farkları meydana gelir.

Dünyanın Yıllık Hareketinin Sonuçları Nelerdir?

Dünya’nın Güneş etrafında tam bir devir yapmasına Yıllık Hareket denir. Dünya, elips şeklindeki bir yörüngede Güneş etrafında dolanır. Bir tam dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketi sırasında izlediği yola yörünge denir. Dünya’nın yörüngesinden geçen düzleme yörünge düzlemi veya ekliptik düzlem adı verilir. Dünya yörüngesi 939 milyon km uzunluğundadır. Dünya bu yörüngede ortalama 107.118 km/h’ten (saniyede 30 km) daha hızlı dönmektedir. Dünya’nın güneşe olan ortalama uzaklığı 149.5 Milyon km’dir. Dünya’nın yörüngesi elips şeklindedir. Bu nedenle Dünya’nın Güneşe olan uzaklığı yıl içerisinde değişir. Bu sebebten dolayı dünyanın dönüş hızında değişmeler meydana gelir ve mevsim sürelerinde etkili olur. 

Dünya’nın Güneşe en yakın olduğu döneme (3 Ocak – 147 milyon km) günberi (perihel), denir, Dünya’nın yörüngedeki hızı artar ve Şubat ayı 2 gün kısa sürer. En uzak olduğu döneme (4 Temmuz – 152 milyon km) günöte (aphel) denir,yörüngedeki hızı azalır ve yaz ayları 2 gün uzun sürer.

Dünya’nın Güneş’e bazen yaklaşıp, bazen de uzaklaşması  yeryüzünde sıcaklık  değişikliğine yol açmaz. Çünkü uzay boşluğunda güneş ışınlarını  tutacak  bir  gaz  yoktur.  Kuzey ve Güney yarım kürelerin farklı zamanlarda ısınıp soğumasının temel nedeni,  Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açılarıdır. Mesela Dünya’nın Güneşe en uzak  olduğu aylar olan Haziran ve Temmuz aylarında Kuzey Yarım Küre’de Yaz mevsimi yaşanır. Bunun nedeni Haziran ayında Güneş ışınlarının Kuzey Yarım Küre’de yere değme açısının büyümesidir.Ocak ayında ise yakın olmasına rağmen soğuktur çünkü ışınları eğik alır.

NOT: Yine bu konu ile ilgili dünyanın güneşe yaklaşması uzaklaşması,dönüş hızının artması azalması,ayların süresi mevsim sürelerinin değişmesi gibi olayların sebebi yörüngenin elips olmasıdır.

1- Güneş ışınlarının bir noktaya geliş açısı değişir.

2- Sıcaklık yıl içinde değişir.

3- Gölge uzunlukları yıl içinde değişir.

4- Güneşin ufukta doğup battığı yer ve zamanı değişir.

5- Gece ve gündüz süreleri de yıl içerisinde değişir.

6- Muson rüzgârları oluşur.

7- Mevsimler oluşur.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Hayrunnisa

    20 Kasım 2019 at 18:58

    Ben hiç bir cevabı doğru alamadım ve hiç bir cevap alamadım yanıtlarınız çok yanlış siz bu google-tr yı ne DİYE açtınız o zaman hiç cevap alamıyorum çok kötü cevaplarınız var yaa beni delirtti kapatın bu google yı kapatın ne olur yaa bazı kişilere hep yanlış cevap veriyordunuz belki hiç sevmiyorum yaaa.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı