Bilgi

Dünyadaki En Büyük Canlı Hangisidir?


Dünya üzerinde yaşayan en büyük hayvan Mavi Balinadır (Balaenoptera musculus). Erkek mavi balinaların boyları 25 metre, dişilerinki ise 27 metre kadar olabiliyor. Bilimsel olarak kaydedilen en büyük ölçüleriyse 33,5 metre boy ve 190 ton ağırlık.

mavi-balina

Bu ölçüler mavi balinayı yaşayan en büyük hayvan yaptığı gibi, şimdiye kadar yaşamış türler içinde de en büyük hayvan yapıyor. Cetacea (balinalar) takımının Mysticeti (dişsiz balinalar) alt takımına dahil türlerden olan gök balina, Arktik Okyanus dışındaki tüm dünya denizlerinde yayılım gösterir. Daha çok tek başına ya da anne-yavru çifti halinde yaşar. 2-3 yılda bir ve yaklaşık bir yıllık gebelik süresi sonunda tek yavru doğuran gök balina, dünyanın ispermeçet balinasından sonraki en yüksek sesli ikinci hayvan türüdür. 80 yıla kadar yaşayabilecekleri öngörülen gök balinaların tek doğal düşmanı ise katil balinalardır. Diğer dişsiz balinalar gibi, gök balinalar da temelde zooplankton (özelliklekril) avlayarak beslenir.

diplodocus

Fosil kayıtlara göre 145-155 milyon yıl önce yaşamış olan otçul dinozor Diplodocus’un ağırlığı 10-20 ton aralığında boyu 27 metredir. Boynu 8, kırbaç benzeri kuyruğu ise 14 metre uzunluğundadır.  Burun delikleri başının üstünde yer alır. Dört bacağı üzerinde yürür ve yavaş hareket eder.

Kaynak:

http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı