Bilgi

Dünyanın En Büyük Depremi: 1960 Büyük Şili (Valdivia) Depremi


Dünyanın en büyük depremi, 22 Mayıs 1960 yılında merkez üssü başkent Santiago de Chile‘nin yaklaşık 700 km güneyindeki Valdivia yakınlarında, güney Şili‘de meydana geldi. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması tarafından 9.5 büyüklüğünde gerçekleştiği açıklandı. “Büyük Şili Depremi” ve “1960 Valdivia Depremi” olarak anılan bu deprem; ABD Jeolojik Araştırmaları tarafından “20. Yüzyılın en büyük depremi” olarak bildirmiştir.

22 Mayıs 1960 gününde yerel saat ile 15.11’de Şili’de meydana gelen ve “Valdivia Depremi” olarak anılan, bu 9.5 büyüklüğündeki deprem, insanlık tarihinin kaydedebildiği en büyük deprem olarak kayıtlara geçmiştir. Deprem sırasında yaklaşık 34.3 trilyon kilogram enerji açığa çıktığı belirlenmiştir. Karşılaştırma olması bakımından, bugüne kadar test edilen en güçlü bomba olan Tsar Bomba isimli hidrojen bombası 50 milyar kilogramlık patlayıcıya denk enerjiye sahiptir; en fazla 100 milyar kilograma çıkabileceği düşünülmektedir.

Deprem, o dönem yaklaşık 6.7 milyon nüfusa sahip Şili’de 2000-6000 arası insanın ölümüne, 20.000’den fazla insanın evsiz kalmasına ve 400-800 milyon dolarlık hasara yol açmıştır. Depremden sonra 25 metrelik dalgalar Şili sahillerini dövmeye başlamış, tsunamiler Japonya‘dan Filipinler’e kadar her ülkeyi vurmuştur. Benzer şekilde, depremden sonra aylarca tektonik aktivite sürmüş, yüzlerce kilometre karelik alanda toprak kaymaları meydana gelmiş, yüzlerce insan bu süreçte ölmüştür. Depremin etkisiyle barajlar yıkılmış, birçok şehir seller altında kalmıştır.

Depremden yaklaşık 38 saat sonra Cordon Caulle yanardağı aktive olmuş, 5.5 kilometrelik uzaklıklara lavlar fışkırmış, 21 yeni volkanik baca oluşmuş ve bu bacalardan toplamda 250 milyar litre (100.000 olimpik havuzu dolduracak kadar) lav yüzeye ulaşmıştır.

Bu depremin dalgaları yeraltından da yayıldığı için jeofizikçiler için büyük bir anlamı vardır. Bu dalgaların oluşumu ve süresinin ölçülmesi ile yeraltı hakkında birçok bilgiye ulaşılabilmiştir. Bu depremde bir çan gibi vuran yerin titreşimi, bir hafta ölçülebilir düzeyde sürmüştür.

Dünyanın En Büyük 10 Depremi | Devamı Oku

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı