Bilgi

Dünyanın En Büyük Heykeli Hindistan’da Açıldı


Hindistan‘da bağımsızlık lideri Sardar Vallabhbhai Patel‘in, Gujarat kentinde inşa edilen 182 metrelik heykeli törenle açıldı. Dünyanın en uzun heykeli, yaklaşık 430 milyon dolara mal oldu. Heykelin açılışını Başbakan Narendra Modi yaptı. Modi, “Hindistan’ın “bütünlük ve kararlılılığının sembolü” dediği Birlik Heykeli’nin eyalete çok sayıda turist çekeceğini söyledi. Ancak bölge halkı, Hintli heykeltraş Ram V. Sutar tarafından yapılan bronz kaplı heykelin para israfı olduğunu savunuyor.

Hindistan’ın “Demir Adamı” olarak bilinen Patel, 1947’deki bağımsızlıktan sonra başbakan yardımcısıydı. Patel, birbirleriyle savaşan eyaletleri barıştırarak, Hindistan devletinin bir parçası haline gelmelerinde büyük çaba harcadı. Birçok Hindu milliyetçisi Patel’in Hindistan siyasetine hakim olan Nehru hanedanının gölgesinde kaldığını ve hak ettiği değeri bulamadığını söylüyor.

Hindistanlı avukat ve devlet adamı olan Sardar Vallabhbhai Patel, Hindistan’ın İngiliz sömürgesinden kurtulması için mücadele eden liderlerden biridir. Hindistan’da kurulan küçük devletlerin birleştirilip şu anki Hindistan’ın oluşmasına büyük katkı sağladı. Sardar Vallabhbhai Patel, ülkenin kurucu lideri Gandi ile birlikte siyaset yaptı.

Birlik Heykeli, ABD’nin New York kentinde bulunan Özgürlük Heykeli‘nden iki kat daha uzun. Dünyanın en büyük heykeli unvanı, Çin’deki 128 metrelik Buda heykeliydi.

Yapımı beş yıl süren heykelin yetiştirilmesi için yaklaşık 2500 kişi gece gündüz çalıştı. 430 milyon dolara mal olan heykelin inşaatı için Çin’den yüzlerce işçi getirildi. Dünyanın en büyük heykeli’nin açılışı 31 Ekim 2018’de yapıldı. Dünyanın en uzun heykeli unvanını alan Birlik Heykeli, Maharaştra eyaletinde dikilen Kral Şivaji heykeli tamamlandığında kaybedecek.

Dünyanın En Büyük Heykeli Sıralaması

 1. Birlik heykeli (182 metre): Hindistan
 2. Buda İlkbahar Tapınağı (128 metre): Çin
 3. Laykyun Setkyar (115,8 metre): Myanmar
 4. Ushiku Daibutsu (100 metre): Japonya
 5. Sendai Daikannon (100 metre): Japonya
 6. Guishan Guanyin (99 metre): Çin
 7. Tayland Büyük Buda Heykeli (92 metre): Tayland
 8. Kita No Miyako Parkından Dai Kannon (88 metre): Japonya
 9. Anavatan Çağırıyor (85 metre): Rusya
 10. Awaji Kannon (80 metre): Japonya

Kaynak:

 • https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46042060
 • https://www.wikipedia.org/
 • http://www.milliyet.com.tr/dunyanin-en-uzun-heykeli-acildi-dunya-2769629/
 • https://tr.sputniknews.com/foto/201810311035923643-dunya-en-uzun-heykeli/
 • https://www.trthaber.com/haber/dunya/hindistan-dunyanin-en-buyuk-heykellerinden-birini-yapiyor-382913.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı