Bilgi

Dünyanın En Çok Altın Üreten Ülkeleri Hangileridir?


Altın, dünyada az bulunan elementlerden biridir ve dünya kabuğunun çok az bir bölümü altın parçalarından oluşmaktadır. Peki, dünyanın en çok altın üreten ülkeleri hangileri.

2018 yılında, küresel altın üretiminin 3.332 ton olduğu açıklandı. Bu rakam bir önceki yıla göre %2 artış gösterdi ve 2019 yılında da büyüme bekleniyor. Çıkarılması kolay olan altınların çıkarıldığı ve artık daha yüksek yatırımlar gerektiği görüşü olsa da gelişen teknoloji ile birlikte büyük bir sorun olmadığı görülmektedir.

Çin dünyanın en büyük altın üreten ülkesidir ve en yakın rakibine 90 ton fark atmaktadır. Çin devleti büyük altın madenlerine rağmen, sadece 1000 ton rezerv olarak tutuluyor.

Çin, dünya maden üretiminin büyük üreticilerindendir. Ancak, hükümetin uyguladığı sıkı çevre politikalarından dolayı Çin’de maden üretim hızı düşmektedir. Örneğin, altın madenlerinde siyanür kullanımı üzerine katı kurallar getirmesi, üretimi zorlamıştır.

Avustralya, yıllık 310 tonluk altın üretimi ile dünyanın en çok altın çıkaran ikinci ülkesi konumundadır. Avustralya 2018’de üretimini %6 artarak üst üste altı yıllık üretim artışı açıkladı.

Rusya dünyada en çok kara parçasına sahip olan ülkelerden biridir ve en çok altın çıkaran ülkelerden birisi olması şaşırtıcı değildir. Rus hükümeti, yerel olarak üretilen tüm altının üçte ikisini satın alıyor. Rus devleti rezervlerinde 900 tonun üzerinde altın bulunmaktadır. Rusya yılda 280 ton civarı altın çıkarmaktadır.

Amerika’da altın üretimi, 2018’de %10 oranında artarak art arda beşinci büyümesini gerçekleştirdi. Amerika 250 ton altın üretimi ile dünyanın en büyük 4. altın üreticisi konumundadır.

Kanada, yılda 195 ton altınla dünyanın beşinci en büyük altın üreticisidir. Kanada’da üretilen altının büyük bir kısmı madencilik yan ürünü olarak toplanmaktadır. Kanada da altın üretimini arttıran ülkeler arasındadır.

Türkiye’de yıllık toplam altın üretimi 25 ton civarındadır.

İşte Dünyanın En çok Altın Üreten Ülkeleri

Sıra Ülkeler Ton
1 Çin 400
2 Avustralya 310
3 Rusya 280
4 Amerika Birleşik Devletleri 250
5 Kanada 195
6 Endonezya 190
7 Peru 155
8 Güney Afrika 125
9 Meksika 120
10 Gana 100

Dünyanın en çok altın rezervine sahip olan ülkelere göz atmak için buraya (tıkla) klikleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı