Bilgi

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi


Müzeler, uzun yıllardır kültürel, tarihi ve bilimsel bir bilgi ve eser kaynağı olmuştur. Seyahatteki artışla birlikte her yıl kademeli olarak bu kurumlara ilgi artmaktadır. Geçen yıl, dünyada en çok ziyaret edilen 20 müze 107 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı. Bu, 2019 yılına göre % 0,2’lik hafif bir artışı temsil ediyor. Müzelerin önemini göstermek ve bazı ilginç yönleri vurgulamak için Tourism-Review.com, dünya çapında en çok ziyaret edilen 10 müzeyi listeler halinde sundu.

1- Louvre, Paris – 8,1 Milyon Ziyaretçi

Louvre Müzesi; dünyanın en büyük sanat müzesidir. Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Sarayı‘na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri‘nin kıyısında yer alır. Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır. Yaklaşık 35.000 kadar tarihi sanat eseri, 72.735 metrekarelik bir alanda sergilenmektedir. 2019 yılında, dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi arasında bulunmaktadır. Louvre, on üçüncü yüzyıl başlarında (1204), Philippe Auguste tarafından ilk şekliyle inşâ ettirilmiştir. Adını İngilizcede kuvvet, güç anlamına gelen “Lower” kelimesinden alan saray, daha sonra 14. yüzyılda kraliyet merkezi olmuştur. 15. yüzyılda ise saray, Loire’nin kıyısına taşınınca Louvre bakımsız kalmış ve 1564’te sarayın Tuileries bölümünün yapımına başlanmış fakat, 3. Napolyon zamanında tamamlanabilmiştir. 1793’te müze hâline gelen saray, 1871’de büyük bir yangın geçirmiştir. Yapılan tâmirât ve değişikliklerle zamanımıza kadar gelen binâ 1932’de son şeklini almıştır. İçersinde bulunan sanat kolleksiyonları, yenileriyle birleştirilerek büyük bir sanat müzesi hâline getirildi. Louvre Müzesi; yedi bölümden meydana gelmektedir. Her bölümün başında yetkili ve sorumlu kişiler vardır. Bunlar da müze müdürüne bağlıdır. Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan kısımlardan meydana gelmektedir.

2- Çin Ulusal Müzesi, Pekin – 8,0 Milyon Ziyaretçi

Çin Ulusal Müzesi, Çin’in başkenti Pekin‘de bulunan ülkenin ana tarih ve sanat müzesidir. 2003 yılında iki ayrı müzenin birleşmesiyle kurulmuş olup Çin’in sanat ve tarihi hakkında bilgiler vermektedir. Çin Ulusal Müzesi, dünyanın en büyük müzelerinden biri olup 2019 yılı itibari ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir. Müze binası 1959 yılında inşa edilmiş olup Çin Halk Cumhuriyeti‘nin 10. yıldönümü için inşa edilen On Büyük Bina‘dan biridir.

3- Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, Washington – 7,0 Milyon Ziyaretçi

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi (National Air and Space Museum), ABD‘nin başkenti Washington, DC’de bulunan bir Smithsonian Enstitüsü müzesidir. Müze 1946 yılında Ulusal Hava Müzesi adıyla açılmış olup dünyanın en büyük tarihi uçakların ve uzay araçları koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer almaktadır. Neredeyse tümü orijinal yedekleme sanatının orijinalleri olan yaklaşık 60.000 eseri barındırıyor. Müze iki binaya bölünmüştür, bir bina Washington DC’deki Mall‘da, diğeri ise Washington Dulles Uluslararası Havaalanında (Udvar-Hazy Center) yer almaktadır. En önemli öğeler arasında Apollo 11 Komut Modülü, Dostluk 7 Kapsülü, St. Louis Tek Kanatlı Uçağı Ruhu/Wright Kardeşlerin Uçağı bulunur.

4- Metropolitan Sanat Müzesi, New York – 7,0 Milyon Ziyaretçi

Metropolitan Sanat Müzesi, The Metropolitan Museum of Art (The Met), dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Manhattan, New York’taki Central Park’ın yanında yer alan müze, The Cloisters adı verilen orta çağ sanatını barındıran bölümü bünyesinde bulundurur. Müzede eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Avrupa orta çağ koleksiyonunun bir bölümü ise Manhattan’ın kuzey ucundaki ek binada bulunur. Müze içerisinde bir araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm ve etkin bir eğitim sergisi bulunur. Müzedeki batı resim sanatının öne çıkan isimlerine ait tablolar da bulunmaktadır. Müzede Paleolitik sanat eserlerinden pop sanat örneklerine kadar hemen hemen her şey bulunabilir. Afrika, Okyanusya veya Orta Doğu sanatının koleksiyonları var. Ayrıca bir uzmanlık alanı olarak, beş kıtada yaşayanların giydiği kıyafetleri yedi yüzyıl boyunca toplayan salondur. Farklı ülkelerden müzik enstrümanlarının yanı sıra bir sanat ve mimarlık sergisi var. Yine de, Amerikan sanatı müzenin ana çekim merkezidir.

5- Vatikan Müzesi, Roma – 6,4 Milyon Ziyaretçi

Vatikan Müzeleri (İtalyanca: Musei Vaticani), Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. 16. yüzyıl başlarında Papa II. Julius veya doğum adı ile Giuliano della Rovere tarafından kurulan müzeler kompleksinin bir parçasıdır. Bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans‘da inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir binadır. Toplamda, Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeri bulunmaktadır. Ziyaretçiler Sistine Şapeli‘ne 53 galeriyi gezdikten sonra verilen ek sadaka ile girebilirler.

6- Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi, Şangay – 6,4 Milyon Ziyaretçi

Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi, Şanghay şehrinin Metro istasyonlarından birisidir. Bu istasyon, metro içindeki bir yapı olan Line 2‘nin bir parçasıdır ve yuvarlak bir alan üzerine kurulmuştur. Açık bir alana kurulmuş olan bu istasyon aynı zamanda müzedir. Burası Şanghay’daki en uzun metro istasyonu ismi olma özelliğini de taşır. Century Park bu istasyona 500 metre uzaklıktadır. Şanghay’ın en büyük parkı olan bu parkın diğer ucundan da bu istasyona ulaşılabilir. Aralık 2001‘de açılan Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi, Çin’in bilim ve eğitim merkezlerinden biridir. “Doğa, İnsanlık ve Teknoloji” teması altında ideolojik ilerlemeyi ve modern bilimi teşvik eder. 14 ana kalıcı sergiye ve 4 bilim temalı tiyatro/sinema alanına sahiptir. Bazı önemli sergiler, Yaşam Spektrumu, Bilgelik Işığı, Robotlar Dünyası veya Uzay Navigasyonu’dur. İki kanala ayrılmıştır. Biri doğal hayatı, farklı türleri ve çok daha fazlasını gösterirken, diğeri bilgisayar, robotik ve uzay yolculuğu hakkında etkileşimli sergiler sunmaktadır.

7- Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Washington – 6,0 Milyon Ziyaretçi

1910’da açılan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, dünyadaki en büyük doğa tarihi müzelerinden biridir. ABD’nin Washington eyaletinde bulunan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi dünya üzerinde şimdiye kadar yaşamış ve halen yaşamaya devam eden hayvanları konu almış bir müzedir. Bitkilerden, hayvanlardan, fosillerden meteorlara, insan kalıntılarından ve daha fazlasından değişen 126 milyondan fazla eser içermektedir. Aynı zamanda dünyadaki bu nedene adanmış en büyük bilim insanı grubu olan yaklaşık 185 profesyonel bilim insanına ev sahipliği yapmaktadır. Ana binanın alanı yaklaşık 140 bin metrekare olup, 30.200 metrekare sergi alanı ve kamusal alandır. En popüler cazibe merkezlerinden bazıları, Böcek Hayvanat Bahçesi‘ndeki tarantula beslemeleri veya Sant Ocean Hall‘daki dev balinaların ve diğer çeşitli deniz yaşamlarının kopyalarıdır. Burası dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Ulusal Doğa Tarihi Müzesi sadece kara canlıları değil, milyonlarca yıl önce denizlerde yaşamış canlılara ait kalıntılar da içeriyor. Bu kalıntılardan en çok ilgi çeken ise milyonlarca yıl önce denizlerde yaşadığı bilinen ve günümüz katil balinaları ile aynı boyutta olan dev ıstakoz fosillerdir.

8- British Museum, Londra – 5,9 Milyon Ziyaretçi

British Museum, İngiltere’nin Londra şehrinde Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan bir müzedir. British Museum, hekim ve doğabilimci Sir Hans Sloane‘un biriktirdiği ünlü bir kitap, elyazması ve doğa tarihi nesneleri koleksiyonunun hükümet tarafından satın alınmasıyla 1753’te kuruldu. Oxford kontları Edward ve Robert Harley‘nin daha önce miras bıraktıkları önemli elyazması kütüphanesi ve Sir Robert Bruce Cotton‘ın bağışlamış olduğu elyazmaları, sikkeler ve antikalar da Sloane koleksiyonuna katıldı. II. George’un, Krallık Kütüphanesi’ni 1757’de armağan etmesinden iki yıl sonra müze, Bloomsbury‘deki Montagu House‘da halka açıldı.

9- Tate Modern, Londra – 5,6 Milyon Ziyaretçi

2000 yılında kurulan Tate Modern, ülkenin uluslararası modern sanatının galerilerinden biridir. Müze, ya da daha doğrusu galeri, 1900’den günümüze en modern tablo koleksiyonlarını barındırıyor. Dünyadaki en büyük modern ve çağdaş sanat müzelerinden biridir. Adı ve temaları olan 8 alandan oluşur. Bazen Türbin Salonu‘nda çağdaş sanatçıların geçici sergileri de yer alır. Eserleri burada bulunan en önemli ressamlardan bazıları Pablo Picasso, Matisse, Dali, Ernst. Pop art’ın müzede de yeri var; örneğin Andy Warhol veya Roy Lichtenstein. Tarihsel olarak bu kurum 1897’de “Britanya Güzel Sanatları Milli Galerisi” olarak kurulmuştur. Britanya güzellik sanatları yanında modern ve günümüz güzel sanatları ile ilişkilenmesinden sonra ismi Tate Galeri olarak değiştirilmiştir.

10- Ulusal Sanat Galerisi, Washington – 5,2 Milyon Ziyaretçi

Ulusal Sanat Galerisi, 1937 yılında National Mall, Washington’da kurulan, ulusal bir sanat müzesidir. Müze, Orta Çağ’dan günümüze Batı Sanatının gelişimini takip ediyor. Galerinin koleksiyonu 140 binden fazla resim, çizim, heykel vb. içermektedir. Müze yöneticisi Earl A. Powell III‘dür. 1938 yılında ABD Kongresi tarafından inşa edilmiştir. Andrew W. Mellon tarafından birçok eser bu müzeye bağışlanmıştır. Müzede 2000’den fazla heykel, tablo, dekoratif sanat parçaları ve Joseph E. Widener tarafından bağışlanmış birçok İtalyan porselen vardır.

Kaynak:

https://www.tourism-review.com/most-visited-museums-around-the-world-news10736

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı