Bilgi

Dünyanın En Hızlı İnterneti Hangi Ülkede?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Dünyanın En Hızlı İnterneti Hangi Ülkede” Sorusuna –kısa bir şekilde- cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle hatırlatalım farklı platformlardan farklı değerler ve farklı sıralamalar bulmak mümkün. Ancak bu farklılıkları incelediğimizde genel olarak birbirine yakın değerler olduğunu söyleyebiliriz. 2018 Yılında dünya nüfusu yaklaşık olarak 7 milyar 593 milyon gibi bir sayıya sahip. Hali hazırda dünyada –yaklaşık olarak- 4 milyar 21 milyon kişi internet kullanıyor, 3 milyar 196 milyon kişi aktif bir şekilde sosyal medyayı kullanıyor, 5 milyar 135 milyon kişi bir cep telefonuna sahip ve 2 milyar 958 milyon kişi cep telefonundan aktif sosyal medya kullanıyor. GlobalWebIndex‘in en son verilerine göre, ortalama internet kullanıcısı şu anda internet destekli cihazlar ve hizmetler kullanarak günde yaklaşık 6 saat zaman geçirdiğini gösteriyor.

Dünyada ülke bazında değerlendirildiğinde en fazla internet erişimi olan ülkelerin başında %99’luk oranla Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri geliyor. Devamında %98’lik oranla Kuveyt, Bermuda, Bahreyn, İzlanda, Norveç, Andorra, Lüksemburg ve Danimarka geliyor. En az internet kullanım oranlarına sahip ülkeler ise; Kuzey Kore, Eritre, Nijerya, Sahra, Çat, Orta Afrika Cumhuriyeti, Brundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gine ve Madagaskar geliyor.

Aşağıdaki bilgiler bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) ve Bulut Hizmet Merkezi Sağlayıcısı olan Akamai Technologies’in elde ettiği veriler değerlendirilerek hazırlanmıştır. Bu bilgilere göre dünyanın (ortalama) en hızlı interneti 28,6 Mbps ile Güney Kore sahip. Listenin ikincisi sırasında 23,5 Mbps ile Norveç ve üçüncü sırada 22,5 Mbps ile İsveç bulunuyor.

Dünyanın En Hızlı İnterneti Hangi Ülkede?

Dünyada maksimum düzeyde ortalama en hızlı internet bağlantı hızına sahip ülkelere baktığımızda listenin ilk sırasında 184,5 Mbps ile Singapur’u görmekteyiz. 129,5 Mbps ile Hong Kong ikinci sırada ve Güney Kore 121 Mbs ile üçüncü sırada bulunuyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı