Bilgi

Dünyanın En Hızlı Otomobili “Pininfarina Battista” GIMS’te Tanıtıldı!


Dünyanın en hızlı ve en güçlü otomobili Cenevre Motor Fuarı‘nda (Geneva International Motor Show) tanıtıldı. Pininfarina Battista marka elektrikli otomobil maksimum hızı 400 km‘ye ulaşıyor. Ferrari ve Lamborghini marka otomobillerin arasında elektrikli bir aracın “en hızlı” unvanını alması büyük başarı olarak görülüyor. Ünlü İtalyan tasarım evi Pininfarina ile işbirliği yapan Almanya merkezli şirket, Battista‘nın iki saniyeden az bir sürede 0’dan saatte 100 km hıza çıkabildiğini, 300 km/s hıza ise yaklaşık 12 saniyede ulaşabildiğini ifade ediliyor. Maksimum hızı saatte 400 km’yi bulan araç tek akü ile 450 km yol alabilirken, aküleri 40 dakikada %80 şarj olabiliyor. 2020 yılında piyasaya sürülecek ve 150 adet üretilecek olan otomobilin fiyatı ise 2 milyon euro olacağı belirtiliyor.

Her aks başındaki 2 adet elektrikli motora sahip olan süper otomobil, toplamda tam tamına 1900 beygir güç ve 2300 Nm tork üretebiliyor. İngiltere’de en çok satan Ford Fiesta model arabaların fren beygir gücü 84 ila 138 arasında değişiyor.

Aracın “çılgın” bir güce sahip olduğunu belirten Automobili Pininfarina şirketinin CEO’su Michael Perschke, bu otomobil ile yüksek performanslı elektrikli araba üretiminin mümkün olduğunu kanıtlandığını söylüyor. Cenevre Motor Fuarı’nda sergilenen araçlar arasında yer alan Rimac marka Concept Two otomobili ile Tesla‘nın Roadster marka aracının akü teknolojisinin sınırlarını zorladığı vurgulanıyor.

İtalyan Automobili Pininfarina şirketi bir yıl önce kuruldu. Ancak şirketin sıfırdan başlamadığı, Ferrari ve Alfa Romeo otomobillerin tasarımını üretime taşıyan Pininfarina‘nın yan kolu olduğu belirtiliyor. Pininfarina’nın çoğunluk hissesini 2015‘te dev Hint şirketi Mahindra Group satın almış ve araç tasarımını üretime taşımıştı.

Tesla ise elektrikli otomobillerin hızlı ve modaya uygun olabileceğini ürünleriyle kanıtlamıştı. California merkezli şirket, son dönemlerdeki indirimli fiyat uygulaması ve satış stratejisi ile piyasadaki payını artırmayı başarmıştı.

Mahindra Group başkanı Anand Mahindra ise Automobili Paninfarina‘nın ürettiği lüks elektrikli otomobillerle koleksiyoncular için çekici hale getirmeyi amaçladıklarını belirtiyor. Battista marka elektrikli otomobilin T-şeklindeki aküsü aracın ortasından ön koltukların arkasına doğru uzandığı için, tasarımcılara içten yanmalı motorlara kıyasla daha fazla alan oluşturuyor. Petrolle çalışan arabalara kıyasla soğutma sorunu fazla olmadığı için yüksek performans araçlarda görülen geniş ızgaralar bu araçta bulunmuyor.

Şirketin başkanı Paolo Pininfarina “Bu güçte ve hızda ve sıfır karbon salınımlı bir araba tasarımı olağanüstü bir özellik” olarak değerlendiriyor. Şirket Battista dışında başka elektrikli araçlar da üretmeyi planlıyor. 2008’deki elektrikli araba üretme girişimi mali sıkıntılar nedeniyle rafa kaldırılmıştı. Bu arabanın 5 saniyede 48 km hız yapması ve maksimum hız sınırının da 137 km olması hedeflenmişti.

Kaynak: https://www.bbc.com/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı