Bilgi

Dünyanın En Yüksek Dağı Hangisidir?


Çin–Nepal sınırı üzerinde yer alan Everest Dağı, 8.848 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağıdır. Güneydoğu, Kuzeydoğu ve Batı sırtları en yüksek noktalara Everest 8.848 metre ile Güney doruğunda ise 8.748 metreye ulaşır. Everest Dağı Kuzeydoğudaki Tibet platosundan (yaklaşık 5.000 m) tam olarak görülebilir. Dünya’da en çok ilgi çeken yerlerin başlarında gelmektedir. Eteklerinden yükselen Çangtse, Khumbutse, Nuptse ve Lhotse gibi doruklar Nepal‘den görülmesine engel olur.

İngiltere‘nin Hindistan sömürge yönetiminin Kadastro Genel Müdürü George Everest‘ten sonra yerine göreve gelen Andrew Waugh, dağa isim olarak selefi Everest‘in adını öneren bir teklifi Londra Kraliyet Coğrafya Cemiyeti‘ne sundu. Teklif kabul edildi. 1865’te, daha önce yapılan itirazlara rağmen dünyanın en yüksek dağının adı Everest olarak belirlendi. Dönemin en güçlü imparatorluğunun kültürel nüfuzuyla bütün dünyada bu dağ için Everest adı yaygınlık kazandı.

Türkçede dağa Everest denmeden önce dağın Tibetçe yerel adı Çomolunma‘nın Osmanlıca uyarlanmış versiyonu kullanılmaktaydı.

Mauna Kea

Farklı bir şekilde Dr. Bülent Gözcelioğlu’nun tubitak.gov.tr’de bulunan bir makalesinde Hawaii’deki Mauna Kea dünyanın en yüksek dağı olduğunu belirtmiştir. Gözcelioğlu’na göre “bilinen en yüksek dağ 8848 metre ile Everest Dağı olmasına rağmen, Pasifik Okyanusu’nun tabanından itibaren yüksekliği ise 10.100 metre olan Mauna Kea aslında sıralamada ilk basamakta yer almaktadır. Bu açıdan ele alındığında Mauna Kea dünyanın en yüksek dağı unvanını alıyor” demiştir.

Kaynak: Wikipedia

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı