Bilgi

Dünyanın İlk Elektrikli Süpürgesi


Dünyadaki ilk elektrikli süpürge 1906 senesinde Robert Bimm tarafından icat edilmiştir.

Elektrikli süpürgenin tanımını yapacak olursak, ortamdaki katı ve sıvı olan maddeleri vakumlayıp uzaklaştırmaya yarayan, çoğunlukla ev aleti olarak bilinen üründür. 1906 senesinde Robert Bimm tarafından uzun araştırmalar sonucu üretilen Birum adıyla Fransa’da yapılan ilk elektrikli süpürge sadece yoz çekmeye yarıyordu.

Elektrikli olan bu ürün pompa yardımı ile çalışan el süpürgesiydi. Tozu vakumlayıp süpürgenin topladığı yere o zaman ki durumda kova, boru, poşet gibi şeyler takılabiliyordu.  Günümüzde ev işlerini kolaylaştırmak için uzun uğraşlar sonucu elektrik süpürgeleri kısa zamanda geliştirildi.

Eski elektrik süpürgeleri bir rafa kaldırılarak yerine elektrik ile çalışan motorlu ve fandan oluşmuş elektrikli süpürgeler geldi. Şimdiki süpürgeler üç çeşide ayrılmıştır. Bunlar, eğik biçimli çeşitli aletler için oluşturulmuş yatık hazneli, kayaklı ve tekerlekli türler için yapılmış yatak silindirlidir. Bunların içinden en özel olanı çivilenmiş halılar için yapılan emer-döğer toz poşetli süpürgelerdir.

Toz torbalı ya da muhafızlı, küçük, özellikle arabaların iç kısmı için yapılmış olan kullanışlı çeşitlerinden biridir. Ayrıca halı kullanılmayan evler içinde yapılan süpürgeler çeşitli bir biçimde emersüpürgeler adında yer almaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı