Bilgi

Eavesdropping Nedir?


Eavesdrop özel konuşmaları gizlice dinlemek anlamına gelir. Antik Anglo-Sakson yasası gizlice dinleyen kişileri para cezasıyla cezalandırmaktadır.

Gizlice dinleme ayrıca telefon dinlenerek, e-mail, kısa mesaj ve diğer özel kabul edilen iletişim cihazlarının izlenilmesiyle de yapılır.(Eğer bir mesaj açıkça yayınlanmışsa, tanık olma gizlice dinleme olarak değerlendirilmez. Gizlilik güvenliği servisleri kullanılarak mesajlar gizlice dinlenmekten korunabilir.Bu güvenlik servisi genellile verinin şifrelenmesi yöntemiyle çalışır. Antik Çin’de, önemli konular tartışılırken gizlice dinlenmekten sakınmak için, askerlerin konuşmak yerine Çin yazısıyla konuştukları söylenir.

Kanadalı kadın kahraman Laura Secord Amerika ordusunun planlarını dinlemesi ve bu bilgileri İngilizlere sızdırmasıyla ünlüdür.

Kurgusal olarak dinleme klişe bir konu malzemesidir, kahramana veya kötü adama isteyerek veya kazara bir konuşmayı dinleyerek önemli bilgiler edinmesi iznini verir.Örneğin, Rudyard Kipling’in “Letting In the Jungle”ında, Mowgli , birkaç kişiye Mowgli’nin annesi Messua’nın infaz edileceğini anlatırken avcı Buldeo’yu gizlice dinler, bunu duyan Mowgli annesini kurtarır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı