Bilgi

Elektrik Tellerindeki Toplar (Uçak İkaz Küreleri) Nedir? Ne İşe Yarar?


Genellikle yüksek gerilim hatlarının elektrik tellerinde belirli aralıklarla bulunan kırmızı beyaz topların adı Uçak İkaz Küresi‘dir. Bu kırmızı beyaz toplar; helikopter, uçak gibi hava araçlarının yüksek gerilim hatlarını fark etmesini sağlamaktadır. Özellikle artan helikopter sayısı nedeniyle daha güvenli bir uçuş için bu topların elektrik tellerine takılması kararlaştırılmıştır ve takılması zorunludur. Kürelerin görünür olmasını sağlayan yegane özellikleri kuşkusuz renkleridir. Bu kürelerin renkleri, arkaplan renklerine göre belirlenebilirken kırmızı, turuncu ve beyaz gibi renklerde olabilirler.

Normal şartlarda her 30 metrede bir ikaz küresi kullanılması ICAO’ya göre bir gerekliliktir. Dünya uygulamalarına bakıldığı zaman bu ikaz kürelerinin genel olarak kırmızı, beyaz veya turuncu olduğu gözükmektedir. Ayrıca ülkemizde de kullanımın sık olduğu şekilde, iki renkli ikaz kürelerinin de kullanımı da Dünya’da çok yaygındır.

Bu ikaz kürelerin genellikle iki renk kullanılmasının amacı, beyaz renk ile gündüz, turuncu renk ile gece iletim hatlarının görünürlüğünü sağlamaktır. Ancak Dünya’da bakıldığında geceleyin yüksek gerilim hatları ve diğer iletim hatlarının işaretlenmesi için; yüksek gerilim hattı LED uyarıcı lambaları mevcuttur. Özellikle geceleyin enerji nakil hatlarını, kürelere göre çok daha fazla görünür kıldıkları için tercih edilen yüksek gerilim hattı ikaz LED’leri, bakım gerektirmez, kolay kurulumu ile en pratik çözümdür.

Özellikle sisli ve kapalı havalarda görülmesi zor olan yüksek gerilim hatları, bu kırmızı beyaz toplar sayesinde çok daha kolay bir şekilde fark edilmektedir. Bu toplar takılmadan önce helikopterlerin yüksek gerilim hatlarına çarpması nedeniyle birçok kişi hayatını kaybetmiştir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı