Bilgi

Elektrikli Isıtıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Hangi Elektrikli Isıtıcı Kullanılmalıdır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Elektrikli Isıtıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Hangi Elektrikli Isıtıcı Kullanılmalıdır?” gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Günümüzde pratik bir şekilde kullanım kolaylığından dolayı elektrikli ısıtıcılar ısınmak amacıyla sıklıkla tercih edilir. Elektrikli ısıtıcılar, hızlı ve temiz bir şekilde konforlu sıcaklık sağlar. Oturma odası, banyo ve mutfak gibi evin bir çok bölümünden tutun bir güvenlik kulübesine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Isıtıcılar genel olarak elektrik enerjisi ile çalıştığı için doğaya vermiş olduğu zarar da diğer ısıtıcı modellerine göre daha azdır. Elektrikli ısıtıcılar genel arızalar dışında hiçbir bakım gerektirmez ve daha çok az bir alana ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kullanışlı bir elektrikli cihazdır. Soğuk havalar ile mücadele etmenin en hızlı ve kolay yolu evde ya da dış mekânda yaşadığınız sorunlara göre bir elektrikli ısıtıcı satın almak. Herhangi bir ısıtıcı satın almadan önce ne amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Örneğin; çocuk odası, oturma odası ısıtmak için ya da balkon veya kulübe gibi dış mekanları ısıtmak için mi? Bu sorunun cevabına göre almanız gereken ısıtıcı tipi de değişkenlik gösterecektir. İhtiyacınızı belirledikten sonraki adım; ısıtıcıyı ne kadar süreyle kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Sürekli açık halde ve maksimum performansla mı? Yoksa sadece ihtiyaç olduğunda kullanılacak şekilde mi? Bu kararı verdikten sonra size uygun elektrikli ısıtıcı çeşidine bakabilirsiniz.

Elektrikli Isıtıcı Çeşitleri Nelerdir?

Elektrikli ısıtıcıların kullanım amacınıza ve yerine göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak piyasada bulunan elektrikli ısıtıcı çeşitleri şu şekilde sıralabilir.

 • Infrared Isıtıcılar
 • Konvektör Isıtıcılar
 • Fanlı Isıtıcılar
 • Yağlı Radyatör Isıtıcılar
 • Ayak Isıtıcılar

1– Infrared Isıtıcılar

İnfrared ısıtıcı temelde kızılötesi ışınlar yayarak ısı verir. Fakat havayı tam olarak ısıtmaz, doğrudan baktığı noktadaki ısının temas ettiği en yakın yere ısısını yansıtır. Bu nedenle infrared ısıtıcılar, açıldığı andan itibaren kuvvetli bir ısı yaymaya başlarken kapandığı anda bulunduğu ortama yaydığı ısı anında kesilir. En uygun dış mekân kullanım alanı; üzerine su gelmeyecek şekilde konumlandırılması şartıyla kışın sürekli kullanmayacağınız balkon, teras gibi alanlardır. İç mekân için, evinizde ısının çabuk ulaşamadığı ve az kullanılan alanlarda tavsiye edilir. Örneğin dolap odası, hurdalık, depo, kiler ya da garaj gibi alanlar için oldukça idealdir. Infrared ısıtıcı fiyatları neredeyse her bütçeye uygun modelleri bulunabilse de asıl dikkat edilmesi gereken nokta elektrik kullanımıdır. Sürekli bir ısıtma beklenmediği sürece elektrik tasarrufu açısından son derece uygun bir ısıtıcı modelidir. Fakat bulunduğu ortamın havasını ısıtmadığı için düzenli bir ısı lazım olduğunda devamlı çalışıyor halde olması gerekir ve bu durumda kullanıcıya müthiş bir elektrik maliyeti getirir.

2– Konvektör Isıtıcılar

Bu ısıtıcı çeşidi infrared ısıtıcıların aksine, bulunduğu ortamdaki havayı ısıtır. Alt kısmından soğuk havayı içine çeken konvektör ısıtıcılar, içerisindeki rezistans sayesinde soğuk havayı ısıtır. Isınan sıcak hava daha sonra üst hava panellerinden tekrar dışarı üflenir. Son zamanlarda sıkça tercih edilen bu elektrikli ısıtıcı, doğal konveksiyon prensibiyle çalışır. Doğal bir dolaşım yoluyla havayı çalıştıkları için diğer ısıtıcılara oranla daha sağlıklıdır ve yüksek kapasiteli modelleri günümüzde sadece bir ısınma takviyesi olarak değil ana ısıtma sistemi olarak da tercih edilmektedir. Gelelim ürünün maliyetine, konvektör ısıtıcı fiyatları yağlı radyatörlerle yaklaşık olarak aynı seyrederken, infrared modellere göre biraz daha pahalıdır. Konvektör ısıtıcıların harcadığı elektrik miktarı modellerine göre değişkenlik gösterir. Özellikle yeni modelleri, elektrik tasarrufu sağlamak üzerine geliştirilmiştir. İlk açıldığında tam performans çalışan yeni modeller, hava istenilen ısıya gelirken kademeli olarak performansını düşürür ve istenilen ısıya gelindiğinde otomatik olarak durur. Bu da muadillerine göre konvektör ısıtıcılarda %30’lara varan elektrik tasarrufu sağlar.  Özellikle yağlı radyatörlere göre çok daha az elektrik harcar. Konvektör ısıtıcılar doğal bir ısınma süreci geçirdiği için sağlıklıdır ve çok az sesle çalışır. Ayrıca herhangi bir zararlı ısı veya ışın yaymaz. İçerisinde yakıcı bir ısı veya sıvı barındırmadığından diğer ürünlere göre daha güvenlidir. Havayı yağlı radyatörlere göre daha çabuk ısıtır.

3– Fanlı Isıtıcılar

Fanlı ısıtıcılar, diğer ısıtıcıların arasında en eski teknolojilerden biridir. Üzerine bir sürü yeni teknoloji gelmiş olsa da hala kullanılmaya devam eden bir ısıtıcı çeşididir. Küçük odaları veya banyoları ısıtmak için özellikle kalabalık ailelere, fanlı ısıtıcı tavsiye edilir. Havayı ısıtmak yerine, ortama sıcak hava vererek çalışan bu ısıtıcı modeli, çalışma prensibi olarak UFO ısıtıcılara benzer. Ancak halk arasında UFO olarak adlandırılan infrared ısıtıcılar gibi belli bir noktaya değil de havaya doğru ısı verdikleri için kapsama alanları daha yüksektir. Fanlı ısıtıcı elektrik tüketimi ise sürekli çalıştığı takdirde ciddi boyutlara ulaşsa da kısa ve geçici çözümler söz konusu olduğunda bütçenize büyük bir yük bindirmez. Fanlı ısıtıcıların boyutları rakiplerine göre daha küçük ve taşınabilir olduğundan dolayı son derece kullanışlıdır. Ancak fan sisteminin yarattığı gürültü ve havayı kurutma sorunu hala aşılamamıştır. Gelelim en önemli bilgiye; fanlı ısıtıcıların elektrik tüketimi kullanılan cihazın watt değerine bağlı olacağını belirtelim.

4– Yağlı Radyatör Isıtıcılar

Performans açısından son derece güçlü olan bu ısıtıcı çeşidi, kolay kullanımı ve tasarımı sayesinde son derece popülerdir. Daha da basit bir şekilde anlatmak gerekirse, elektrikle çalışan bir kalorifer peteğidir. Elektrikli rezistansla ortaya çıkan ısısı içinde bulunan yağ tarafından korunan ve peteklerinden dolaşarak ortama yayılan yağlı radyatörler, performans açısından en verimli ısıtıcı tipidir. Elektrikli radyatör yağı akıtma ya da sızdırma gibi problemler haricinde ömürlüktür, değiştirmek gerekmez. Yağlı radyatörlerin olumlu yönlerine baktığımızda havayı kurutmayan en sağlıklı ısıtıcı çeşididir. Özellikle çocuklu aileler için kullanılması en uygun bulunan ısıtıcı yağlı radyatör ısıtıcılardır. Yüksek verim sağlayan ısıtıcı yağlı radyatör ısıtıcılar, dışarıya doğrudan bir ısı vermediği için, yanma problemleri yaşanmaz. Olumsuz yönlerine baktığımızda ise yavaş çalışması, devrilme gibi durumlarda tehlike oluşturabilmesi ve yüksek elektrik harcaması şeklinde gösterebiliriz.

5– Ayak Isıtıcılar

Ayak ısıtıcısı, kişisel bir ısınma keyfi sunar. Elektrikli ayak ısıtıcısı sayesinde sadece ayaklarınız değil, tüm bedeniniz kolaylıkla ısınır. Bu ürünü uzaktan kumandalı bir şekilde de kullanabilirsiniz. Ürünün; su geçirmeme ve aşırı ısınmada otomatik kapanma gibi özellikleri bulunuyor. Özellikle ofis ortamı çalışanlarının sıklıkla tercih ettiği bir üründür. Montajı ve kullanımı kolaydır. Enerjiyi %100 verimlilikte kullanır ve konforlu bir sıcaklık sunar.

En İyi Elektrikli Isıtıcı Markaları Hangileridir?

Kış mevsimimin yaklaşmasıyla elektrikli ısıtıcı modellerine karşı büyük bir talep oluştu. Bu talep beraberinde, marka rekabetini de getirdi diyebiliriz. Peki elektrikli ısıtıcı alırken hangi markaları veya modelleri tercih etmeliyiz? En popüler elektrikli ısıtıcı markaları nelerdir? Aşağıda en popüler elektrikli ısıtıcı markalarını sizler için sıraladık. İşte en popüler elektrikli ısıtıcı markaları.

 • Altus
 • Arzum
 • Attlas
 • CVS
 • Duru
 • Fantom
 • Goldmaster
 • Medisana
 • Mühlen
 • Philips
 • Remta
 • Simton
 • Taflan
 • Taskı
 • Vestel

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı