Bilgi

Elektrikli Yan Aynalar Nedir? Nasıl Çalışır? Arızaları Nelerdir?


Taşıtlarda kullanılan konfor sistemlerinden birisi de elektrikli aynalardır. Elektrikli yan aynalar, sürücü için en iyi görüşü sağlayacak şekilde doğru açıya uzaktan ayarlanabilmektedir. Ayrıca, yağışlı veya soğuk havalarda kendi kendini hızlıca temizleme özelliğine sahiptir. Elektro-kromik karartma sayesinde diğer araçların farlarından kaynaklanan parlama azaltılmaktadır. Araç park hâlindeyken aynaların zarar görmemesi için katlanabilme özelliği bulunmaktadır.

Sürücü kapı konsolu üzerinde otomatik cam kumanda düğmelerinin hemen yanında bulunan elektrikli ayna kumanda düğmesi ile aynaların pozisyonunu en iyi şekilde görüş açısına sahip olabilmesi için ayarlayabilmektedir. Kumanda düğmesinin dört farklı yöndeki kontrolü ile elektrikli aynaların içerisinde bulunan iki küçük motor aynaların yatay ve dikey olarak açısını değiştirmektedir. Aşağıdaki şekilde elektrikli ayna sisteminin taşıt üzerindeki parçaları görülmektedir.

Elektrikli aynaların parçaları

Alttaki şekilde elektrikli aynaların devre şeması görülmektedir. Kontak anahtarının geçen akım kumanda düğmesinin çalıştırılması ile ayna motorlarına ulaşmaktadır. Burada kumanda düğmesinin üstünden bulunan sol veya sağ taraftaki aynaların ayrı ayrı kumanda edilmesini sağlayan ayna seçim düğmesi bulunmaktadır. Bu seçim yapıldıktan sonra kumanda düğmesi ile ayar yapılmaktadır. Örneğin; sol taraftaki ayna seçimi yapıldıktan sonra kumanda düğmesi yukarı doğru hareket ettirildiğinde 2 ve 5 numaralı bağlantı noktalarından geçen akım sol aynada bulunan motorların 2 numaralı bağlantısına akımın gitmesini sağlar. Elektrik motorunun çalışması ile ayna pozisyonu dikey olarak yukarı ve aşağı yönde açılandıracak şekilde uygun konumu sağlar. Benzer durum yatay hareket içinde geçerlidir.

Elektrikli aynaların devre şeması

Elektrikli aynaların günümüzde sağlamış olduğu fonksiyona göre çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar şunlardır:

 • Pozisyonu ayarlanabilir ve katlanabilir aynalar (Kumanda şalterli kontrol ve Elektronik kontrol ünitesi ile kontrol)
 • Kendini temizleyebilen aynalar
 • Elektro-kromik aynalar
 • Isıtıcı rezistanslı aynalar

Elektrikli aynaların parçaları ise şunlardır:

 • Kontak anahtarı
 • Sigorta ve roleler
 • Kumanda düğmesi
 • Elektrik motorları
 • Isıtıcı rezistans

Elektrikli aynaların en önemli parçaları kumanda düğmesi ve elektrik motorlarıdır. Kumanda düğmesi, sürücü kapısındaki açma kolunun hemen yanında bulunur. Seçme şalterleri ile sürücü, konumunu ayarlamak istediği aynayı seçer. “L” konumunda her iki aynaya da aynı anda kumanda edilir, “R” konumunda sadece ön yolcu tarafındaki aynaya kumanda edilir. Konum şalteri ile sürücü aynayı istediği şekilde konumlandırır. Şalter basılı tutulduğu sürece konumlandırma motoru çalışır.

Elektrikli aynaların diğer önemli parçası ise elektrik motorlarıdır. Elektrik motorları ayna muhafazası içerisinde bulunmaktadır. Genellikle iki adet küçük elektrik motorları aynanın açısının değişmesini sağlamaktadır. Aşağıdaki fotoğrafta ayna içerisinde bulunan elektrik motorları görülmektedir.

Elektrikli ayna motorları

Elektrikli ayna sisteminin kumanda düğmesi ve elektrik motorları dışında diğer parçaları ise ısıtıcı rezistans, ayna ve muhafazası ve diğer bağlantı elemanlarıdır.

Elektrikli ayna sisteminde görülen arıza ve kontrolleri şunlardır:

 • Elektrikli ayna sistemi çalışmıyor:
 • Sigortalar atmış olabilir. Sigortaların kontrolü yapılır.
 • Elektrikli ayna kumanda düğmesi arızalı olabilir. Kumanda düğmesinin elektrik kontrolleri yapılır.
 • Elektrikli ayna motoru arızalı olabilir. Elektrikli motorun kontrolleri yapılır.
 • Şasi ve güç kablosunun bağlantıları kontrol edilir.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Mehmet

  10 Nisan 2018 at 00:58

  Hocam merhabalar benim şöyle bir problemim var,aynalar sağa ve sola hareket ediyor fakat yukarı yada aşağı indirmeye çalıştığım zaman direk sigorta atıyor sebebi ne olabilir

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı