Bilgi

+7 En İyi Mikrodalga Fırın Tavsiyeleri | Hangi Mikrodalga Fırın Almalıyım?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “En İyi Mikrodalga Fırın Tavsiyeleri | Hangi Mikrodalga Fırın Almalıyım?” gibi sorulara/konulara cevap vermeye çalışacağız.

Tabi tavsiyelere geçmeden önce mikrodalga fırınlar hakkında kısaca bilgi verelim.

Mikrodalga fırınlar, yiyecekleri ısıtmak ve pişirmek için mikrodalgaları yani radyo dalgalarını kullanan bir fırın türdür. Burada dikkat etmeniz gereken nokta mikrodalga fırınlar sadece ısıtmak için değil yemek pişirmek içinde kullanılır. İsterseniz köfte, tavuk gibi yemekleri mikrodalgada fırında hızlıca pişirebilirsiniz.

Mikrodalgalar, elektromanyetik spektrumun radyo dalgaları ile kızıl ötesi ışınlar arasındaki bölümde kalırlar. Frekansları 1 GHz ila 1000 GHz arasında, dalga boyları 1 mm–1 m olan elektromanyetik dalgalardır.

Mikrodalga fırınlar ise 2,45 GHz’lik bir frekans kullanılır. Bu frekansın kullanılmasının önemli bir sebebi vardır. 2.45 Ghz, su moleküllerinin rezonans frekansıdır. Bunun sonucu olarak 2,45 Ghz’lik mikrodalga ışıma en çok su tarafından emilecektir. Çoğu yiyecek de su içerdiğinden ısınacak, mikrodalga fırına uygun tabaklar ise su içermediğinden ısınmayacaktır. Bu rezonans sayesinde de su molekülleri ısınacak, maddenin kendisi de pişecektir.

Mikrodalga, bu özel fırınların içindeki magnetron adı verilen vakum tüpünden üretilir. Magnetron, doğru akımlı elekrik enerjisini mikrodalgalara dönüştürür, mikrodalga fırın bu şekilde çalışır.

Bu mikrodalgaların özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Su, şeker ve yağlartarafından emilir,
 • Emildiği ilk anda atomik ısıyadönüşür,
 • Çoğu plastik, cam ve porselentarafından emilmez,
 • Metallertarafından yansıtılırlar. Mikrodalga fırınlarına metal malzemeler koyulmamasının nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.

Mikrodalga fırınlar normal fırınlara oranla çok daha az elektrik harcamaktadırlar. Örneğin elektrikli bir fırın 1000-2000 Watt’lık elektrik gücü tüketirken, mikrodalga fırınlar yalnızca 300-500 Watt’lık bir güçle çalışırlar. Mikrodalga fırının az enerji harcamasının sebebi, kullanılan neredeyse tüm enerjinin ısıtılacak nesnede absorbe edilmesidir. Elektrikli fırında ise fırının içi ve yiyeceğin konduğu kap da gerekmediği halde ısıtıldığından gereksiz elektrik enerjisi harcanır.

Mikrodalga Fırınlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çelik tencere ile mikrodalga fırında yemek pişirilebilir mi?

– Hayır, çünkü mikrodalgalar metal malzemelerden yansırlar yani içlerinden geçemezler. Ancak cam, plastik, porselen, seramik ve hatta kâğıt kaplarda bile yemeğinizi pişirebilirsiniz.

Mikrodalga fırınlar zararlı mı? Mikrodalga fırınlar (ışınlar) zararlı radyasyon yayar mı?

– Mikrodalgalar, iyonize edici dalgalar değildir. Madde ve canlı hücrelerin yapısını değiştirmezler ve radyoaktif olarak zarar veremezler. Sadece besin içinde ısıya dönüşürler. Fırın kapandığında, fırında kaplarda ya da besin içinde bir radyasyon kalması vb. bir durum söz konusu değildir. Kalacak olan tek şey ısıdır.

Mikrodalga fırın çalışırken içine elimizi soksak ne olur?

Böyle bir şeyi sakın denemeyin, denemeye kalkmayın. Eğer çalışırken elinizi sokarsanız elinizi pişirecektir. Bu yanan sobaya elinizi sokmak gibi bir şey. Bu nedenle mikrodalga fırınınızda yapacağınız tek şey yemeklerinizi pişirmek.

Mikrodalga fırında pişen yemek zararlı mıdır?

Hayır, mikrodalga fırında pişen yemekler zararlı değildir. Mikrodalga fırınlar elektrik enerjisini mikrodalga enerjisine; mikrodalga enerjisini de ısı enerjisine çevirir. Fırından çıkan yemekte radyasyon vs. yoktur, afiyetle yiyebilirsiniz.

+7 En İyi Mikrodalga Fırın Tavsiyeleri

Uzun zamandan beri –yaklaşık 10 yıldır– Samsung GW73E marka-modelinde bir mikrodalga fırın kullanıyorum. Şu ana kadar hiçbir sorun çıkarmadı. Bundan sonrada sorun çıkaracağını pek sanmıyorum. Genellikle ev eşyaları belirli bir süre kullanımdan sonra nedense ya bozuluyor ya da tedavülden kalkıyor. Ama aldığınız kaliteli bir ürünü hor kullanmadığınız sürece size yıllarca hizmet edecektir.

 • Samsung GE83X Ankastre Mikrodalga Fırın
 • Dijitsu MD25 Mikrodalga Fırın
 • Arçelik MD 674 S Mikrodalga Fırın
 • Altus ALMD 25 Mikrodalga Fırın
 • Bosch BFL623MB3 Ankastre Mikrodalga Fırın
 • Hotpoint MWHA 2031 Mikrodalga Fırın
 • Siemens BE555LMS0 Ankastre Mikrodalga Fırın

Hangi Mikrodalga Fırın Almalıyım?

1- Samsung GE83X Mikrodalga Fırın

Arkadaşlar mikrodalga fırın satın almaya kara verdiyseniz ilk bakacağınız marka tavsiye olarak “Samsung” olmalı. Samsung bu konuda en iyi cihazları üreten firma diyebilirim. Fiyatları ise piyasada bulunan diğer mikrodalga fırın seçeneklerinden hiçbir farkı yok. Yukarıda da bahsettim. Kendimde uzun yıllardır Samsung kullanıyorum. Gerek tasarımı gerekse kullanımı oldukça kolay ve pratik olduğunu belirteyim. Burada sizlere önereceğim ilk model Samsung GE83X olacak. Piyasada 1400 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz.

Ürünü incelemek, kullanıcı yorumlarını okumak veya satın almak için buradaki bağlantıyı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz.

Tür Solo Mikrodalga
Kontrol Paneli Dijital
Ölçüler 489 x 275 x 354 mm
Güç Tüketimi 1200 Watt
Hacim 20 Litre
Ağırlık 13 Kg
Buz Çözme Fonksiyonu Evet
Mikrodalga Güç Kademe Sayısı 6

2- Dijitsu MD25 Mikrodalga Fırın

Estetik hatlarıyla mutfaklara şık bir görünüm kazandıran Dijitsu MD25 solo mikrodalga fırın modeli sayesinde yemeklerinizi kısa bir sürede hazırlayabilirsiniz. Dijital ekranıyla oldukça kullanışlı bir yapı kazanan fırının dar tasarımı, alanı verimli şekilde kullanabilmenize de olanak tanır. Geniş bir iç hacme sahip olduğu için Dijitsu Mikrodalga Fırın modeliyle hamur işi ürünlerden çeşitli et yemeklerine kadar birçok gıdayı lezzetli şekilde pişirebilirsiniz. Geniş bir ısı aralığında çalıştırılabilen fırın sayesinde farklı malzemelere sahip yiyeceklerin ideal pişirme sıcaklığına uygun ayarlamalar yapabilirsiniz. Kontrol paneli üzerindeki tuşların görsellerle ve yazılarla desteklenmesi, hangi tuşun hangi işlevi yerine getirdiğini görebilmenizi kolay hale getirir. Sıcağa karşı dayanıklı cam kapağa sahip olan Dijitsu Mikrodalga Fırın ile yiyeceklerinizi pişerken izleyebilirsiniz. Çatlama ve kırılmaya karşı koruma sağlayan cam kapak saydam yapıdadır. Piyasada 830 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz.

Ürünü incelemek, kullanıcı yorumlarını okumak veya satın almak için buradaki bağlantıyı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz.

Tür Solo Mikrodalga
Kontrol Paneli Dijital
Ölçüler Belirtilmemiş
Güç Tüketimi 1100 Watt
Hacim 23 Litre
Ağırlık 9,5 Kg
Buz Çözme Fonksiyonu Evet
Mikrodalga Güç Kademe Sayısı 9

3- Arçelik MD 674 S Mikrodalga Fırın

Yerli teknoloji firmamız Arçelik, ürettiği MD 674 S modeli ile mikrodalga kategorilerinde en çok tavsiye edilen cihazlar arasında yer alıyor. Maksimum 700 W çıkış gücüne sahip olan ürün, pek çok farklı yiyeceğin ısıtılmasını ya da pişirilmesini sağlıyor. Solo tipinde üretilmesi sayesinde tezgâh üstünde de kolaylıkla kullanılabilir. Fonksiyonel ve işlevsel olması sayesinde mutfakta geçirilen sürenin daha verimli bir şekilde değerlendirilmesine yardımcı oluyor. Arçelik MD 674 S solo mikrodalga fırın gri rengi ile de hoş ve zarif bir duruş sergiliyor. Mikrodalga fırın ihtiyacınız varsa ve istediğiniz özellikleri barındıran bir ürün bulmakta zorlanıyorsanız, Arçelik MD 674 S gri mikrodalga modelini inceleyebilirsiniz. Piyasada 1085 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz.

Ürünü incelemek, kullanıcı yorumlarını okumak veya satın almak için buradaki bağlantıyı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ürünün resmî sitesinde incelemek için buradaki bağlantıya (tıkla) gidebilirsiniz.

Tür Solo Mikrodalga
Kontrol Paneli Analog
Ölçüler 452 x 353 x 262 mm
Güç Tüketimi 700 Watt
Hacim 20 Litre
Ağırlık 10,7 Kg
Buz Çözme Fonksiyonu Evet
Mikrodalga Güç Kademe Sayısı 5
Mikrodalga Kontrol Paneli Mekanik

4- Altus ALMD 25 Mikrodalga Fırın

Beyaz eşya markaları ve dayanıklı tüketim malzemeleri konusunda üretim yapan pek çok firmanın, özellikle branş açısından iyi olduğu bazı konular vardır. Mikrodalga fırın üretim kabiliyeti ile ön plana çıkan markalardan biri de Altus olarak dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Hem internet pazarında hem de ülkemizde önemli bir paya sahip olan bu markanın, gerçekten nitelikli bir mikrodalga fırını buradan karşımıza çıkıyor. 700 W mikrodalga gücü ile birlikte beyaz rengiyle bu tasarım harikası ürünü eviniz için ideal bir seçenek haline getiriyor. Dijital kontrol özelliklerinin yanı sıra 20 litre hacmi ile birlikte bu kaliteli marka, gerçekten evinize yakışacak ve pratik çözümler için size yardımcı olacaktır. Piyasada 1175 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz.

Ürünü incelemek, kullanıcı yorumlarını okumak veya satın almak için buradaki bağlantıyı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ürünün resmî sitesinde incelemek için buradaki bağlantıya (tıkla) gidebilirsiniz.

Tür Solo Mikrodalga
Kontrol Paneli Dijital
Ölçüler 446 x 340 x 243 mm
Güç Tüketimi 700 Watt
Hacim 20 Litre
Ağırlık 9,9 Kg
Buz Çözme Fonksiyonu Evet
Mikrodalga Güç Kademe Sayısı 10

5- Bosch BFL623MB3 Ankastre Mikrodalga Fırın

Bosch markasına ait bu mikrodalga fırın, oldukça kullanışlı ve dayanıklı bir yapıya sahip. Dijital kontrol paneli ve tek tuşla açılıp kapanma özelliği kullanımda kolaylık sağlıyor. Ayrıca çocuk kilidi ile çocuklarınıza karşı tehlikeli bir cihaz olmaktan çıkıyor. 20 litre iç hacmi ve 5 kademeli güç ayarı bulunuyor. Fiyatı ise 3200 TL civarında.

Ürünü incelemek, kullanıcı yorumlarını okumak veya satın almak için buradaki bağlantıyı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ürünün resmî sitesinde incelemek için buradaki bağlantıya (tıkla) gidebilirsiniz.

Tür Ankastre Mikrodalga
Kontrol Paneli Dijital
Ölçüler 560 x 362 x 320 mm
Güç Tüketimi 800 Watt
Hacim 20 Litre
Ağırlık 13,8 Kg
Buz Çözme Fonksiyonu Evet
Mikrodalga Güç Kademe Sayısı 5

6- Hotpoint MWHA 2031 Mikrodalga Fırın

Hotpoint, ürettiği bu modeli ile küçük sınıf mikrodalga fırın kategorisinin en beğenilen ürünlerinden birisiyle karşımıza çıkıyor. Beyaz gövde rengi ve siyah ön paneli ile oldukça şık görünen Hotpoint, dijital ekranı ve yarı-dokunmatik butonları ile de kullanışlılığını ispat etmekte. Birçok pişirme modu bulunan Hotpoint MWHA 2031 hem uygun fiyatlı hem de oldukça kullanışlı bir mikrodalga fırındır. 20 litre iç hacmi bulunan mikrodalga fırın, 5 farklı ayarlanabilir güç programına sahiptir. Buz çözme fonksiyonu da mevcuttur. Fiyatı ise 1.450 TL civarında.

Ürünü incelemek, kullanıcı yorumlarını okumak veya satın almak için buradaki bağlantıyı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz.

Tür Solo Mikrodalga
Kontrol Paneli Dijital
Ölçüler 442 x 355 x 260 mm
Güç Tüketimi 700 Watt
Hacim 20 Litre
Ağırlık 10 Kg
Buz Çözme Fonksiyonu Evet
Mikrodalga Güç Kademe Sayısı 5

7- Siemens BE555LMS0 Ankastre Mikrodalga Fırın

Siemens, muhteşem görünümü ve son teknolojik özellikleriyle mikrodalga piyasasının en kaliteli ürünlerinden birisine imza atmış. Siyah rengi ve gri detaylarıyla şık bir görünüme sahip olan bu ürün, dijital ekranı ve butonlarıyla da estetik açıdan oldukça güzel görünmekte. 25 Litre iç hacmi ve 1000 W ısıtma gücü ile donanımsal açıdan da beklentileri sonuna kadar karşılayan Siemens, uzun yıllar sorunsuz ve sıkıntısız kullanabileceğiniz ender mikrodalga fırınlardan.

Ürünü incelemek, kullanıcı yorumlarını okumak veya satın almak için buradaki bağlantıyı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ürünün resmî sitesinde incelemek için buradaki bağlantıya (tıkla) gidebilirsiniz.

Tür Ankastre Mikrodalga
Kontrol Paneli Dijital
Ölçüler 328 x 369 x 208 m
Güç Tüketimi 900 Watt
Hacim 25 Litre
Ağırlık 19 Kg
Buz Çözme Fonksiyonu Evet
Mikrodalga Güç Kademe Sayısı 5

Benim anlatacaklarım bu kadar. Herhangi bir sorunuz varsa yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Elimizden geldiğine kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız. Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı