Bilgi

En Uygun Kablosuz Modem Tavsiyesi? Bireysel Kullanım İçin Hangi Kablosuz Modemi Almalıyım?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda –bireysel kullanım- için en uygun modem seçeneklerini listelemeye çalışacağız. Kablosuz bir modem 60 TL’den başlayıp 1.500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Şu anda normal bir kullanım için alabileceğiniz en uygun modem seçeneği 100 TL’den başladığını söyleyebilirim. Modemlerin donanımsal yapısı –tüm markalar için- neredeyse aynı. Ancak kullanılan teknolojiler farklılık gösterdiği için bazı markalar ön plana çıkıyor. Bu nedenle özellikle modem satın altığınızda alacağınız marka değeri yüksek bir modem almanızı tavsiye ediyorum. Böylece uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanacağınız ve bağlantı problemi yaşayamayacağınız bir modeme sahip olabilirsiniz. Hali hazırda modem markaları söz konusu olduğunda akla gelen isimler TP-Link, Airties, Draytek, Zyxel, Asus vs. gibi markalar. Diğer bir konusu ise modem kutularının ve tanıtım broşürleri üzerinde büyük harflerle yazan Mbps yazısı. Aslında bu yazının bireysel kullanıcılar için pek bir önemi yok. Bir çok kişi bu kablosuz yayını (wifi) daha uzak mesafe aktarma derecesi olarak algılıyor ki bu tamamen yanlış bir bilgi.  Bu değer modemin bağlandığı bilgisayarlar arasında (ağ içerisinde) saniyede yaptığı veri aktarım hızı/miktarı olarak tanımlanabilir. Ancak bu hız internet hızınızı arttırmaz. Örnek vermek gerekirse 300 Mbps bir modem aldığınızda internet hızınız 300 Mbps olmaz! Size internet hizmet veren firma –TTNET, Superonline, Smile ADSL vs. neyse- hızınızı ne olarak belirlediyse interneti o hızda alırsınız. Mesela TTNET kullanıcıları yaygın olarak 16, 24, 35 Mbps hızında internet paketi kullanılırlar. 300 Mbps hızında bir modem aldıklarında bu hızları değişmez.

Şimdi aklınıza peki daha uzun mesafeye wifi-kablosuz yayın yapan modemi nasıl anlayacağım sorusu gelebilir ki bu biraz teknik detaya giriyor. Bir modemin ne kadar uzağa-mesafeye  kablosuz yayın yani wi-fi yayacağı -ne kadar güçlü olduğu- “çıkış gücüne” (bakınız dBm), “frekansa” (bakınız GHz) ve “kablosuz standartlara” (bakınız IEE 802.1) bağlıdır. Biz buna kısaca kablosuz özellikler diyoruz ve bu özellikler kutu üzerinde çoğu zaman yazmayabiliyor.

Neyse konuyu fazla uzatmadan şu anda piyasada en çok tercih edilen ve en çok kullanılan modemler konusunda tavsiyelerde bulunacağım. Özellikle daha uzak mesafe söz konusu olduğunda modem için ayırdığınız bütçeyi arttırmanız gerekiyor.

Aşağıda önerdiklerim içerisinde

1- Asus DSL-N16 ADSL Modem >>> Yaklaşık 200 TL

2- TP-Link TD-W9970 ADSL Modem >>> Yaklaşık 185 TL

3- TP-Link TD-W8961N ADSL Modem >>> Yaklaşık 100 TL

4- Asus DSL-AC68U ADSL Modem >>> Yaklaşık 675 TL

5- TP-Link Archer VR400 ADSL Modem >>> Yaklaşık 325 TL

6- Asus DSL-N17U ADSL Modem >>> Yaklaşık 400 TL

7- TP-Link Archer-VR600 ADSL Modem >>> Yaklaşık 450 TL

8- Tenda V300 ADSL Modem >>> Yaklaşık 150 TL

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı