Bilgi

Enberi Nedir? Enberi Ne Anlama Gelir?


Enberi ya da günberi, bir gökcisminin yörüngesi boyunca, etrafında dolandığı ‘merkezi cisim’e en yakın olduğu noktaya verilen isimdir.

Enberi noktası eliptik bir yörüngenin iki odak noktasından geçen büyük ekseni üzerinde bulunur ve enöte noktasına tam karşıt konumdadır. Güneş etrafında dolanan bir cismin (örneğin bir gezegen) yörüngesinin Güneş’e en yakın noktası günberi (perihel) olarak adlandırılır. Yani Günberi, Dünya’nın, Güneş’e en çok yaklaşıp, yörüngede en hızlı döndüğü gündür. Aynı kavram, Dünya’nın uyduları için yerberi adını alır.

Dünya’nın Güneş’e en yakın olduğu nokta ocak ayının ilk 5 günü içerisinde, Dünya’nın Güneş’e en yakın olduğu en uzak olduğu nokta ise temmuz ayının ilk 7 günü içerisinde olmaktadır. Astronomide noktanın elips üzerinde, odağa en yakın olduğu noktadır. Bu noktaya, genel olarak, enberi noktası, güneş sisteminde gezegen yörüngeleri söz konusu olduğunda ise günberi noktası denir. Ayrıca perihelon da denmektedir. Bu sözcük Yunanca peri (yakın) ve helios (Yunan güneş tanrısı) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı