Bilişim Teknolojileri

Ev Sineması İçin Projeksiyon Tavsiyesi


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “ev sineması için projeksiyon tavsiyesinde” bulunacağım. Projeksiyon cihazları satın almayı planlıyorsanız öncelikle bazı teknik terimleri hakkında –az biraz- fikir sahibi olmanızda fayda var. Bildiğiniz –veya henüz bilmediğiniz üzere- projeksiyon cihazlarının kullandığı görüntü teknolojileri var. Bunları DLP, LCD, LED, SXRD, Lazer olarak sıralayabiliriz. Bu teknolojiler farklı yapıya sahip olmalarında rağmen aynı görevi yapmak için tasarlanmışlardır. Bununla beraber birbirlerine göre avantaj-dezavantajları vardır. Bu teknolojiler içerisinde en yenisi kuşkusuz DLP Teknolojisi. Bu nedenle piyasada en çok tercih edilen projeksiyon çeşitleri arasında yer alıyor. Özellikle daha az sorun/arıza ve daha net görüntü isteyenlerin tercih etmesi gereken projeksiyon türüdür diyebilirim. Ancak söz konusu fiyat olduğunda –haliyle- bu cihazlar biraz daha pahalı oluyor. DLP’den sonra tercih edilen modeller LCD Modellerdir. Bunlarda keskinlik biraz daha ön planda. LED Projeksiyon cihazlarına baktığımızda diğerlerine göre daha az tercih ediliyor.  Temel nedeni ise Ansilümen düşüklüğünden geliyor.

Ansilümen; bir projeksiyon cihazının sahip olduğu “ışık gücünü-parlaklığını” gösteren ifadedir. Kısaca açıklarsak “dış ortamdaki aydınlığa karşı ışığının ne kadar güçlü olduğunu” belirleyen değere verilen isimdir. Satın almayı düşündüğünüz projeksiyonda bu değer ne kadar yüksek olursa o derece kaliteli görüntü elde edilebilir.

Lamba (Ampül) Ömrü; Bir projeksiyon cihazında lamba görüntünün oluşmasını sağlayan ışık kaynağı görevini sağlar. Projeksiyon lambasının da bir direnç sınırı vardır ve bu direnç yavaş yavaş yıpranır ve bir seviyeden sonra ışık vermemeye başlar. Bu durumda projeksiyon lambası yenilenmesi gerekir. Ancak bir lamba neredeyse cihaz fiyatının yarısı kadar bir değer kadar pahalıdır.

Eco Mod; Bu teknoloji projeksiyonun lamba ömrünü arttırmak için kullanılan bir özelliktir. Özellikle ışık gücünün tam değerde olmasına ihtiyaç duyulmayan –yada şöyle diyeyim genelde video gösterilmeyen- alanlarda tercih edilir. Eco Mod; Lambanın daha kısık çalışmasını ve daha az enerji harcamasını sağlar.

Çözünürlük (Resolution): Projeksiyon cihazında çözünürlük görüntüyü oluşturan çok küçük kareciklerin sayısını belirtir. Örneğin 1280 X 800 gibi gösterilebilir.  1280 yatay 800 dikey noktadan oluştuğunu gösterir. Bu değer ne kadar artarsa görüntü o derece kaliteli ve net bir görüntü elde edilir.

Görüntü Standartları XGA, WXGA, SVGA; Bu görüntü standartları –bilmenize çok gerek olmasa da- çözünürlük değerlerini gösteren kısaltmalardır. Örneğin: XGA 1024×768, WXGA 1280×720, SVGA 800×600 çözünürlük olduğunu ifade eder. Aşağıdaki tablodan da diğer standartları inceleyebilirsiniz.

Projeksiyon Cihazları nerede kullanılacağı, özellikle ortamın aydınlık durumu, gösterilecek videonun veya sunumun görüntü kalitesi gibi değerelere göre seçilmesi daha uygun olacaktır. Projeksiyon Cihazı seçiminde kontrast, ışık gücü (ansilümen), çözünürlük en önemli etkenlerdir. Bu üç önemli faktör doğrultusunda tercih yapılmalıdır..

Kısa mesafe, kablosuz özellikler, 3D, HDMI, marka, bağlantı kabloları, video çözünürlük desteği bireysel tercih konularıdır.

Aşağıya fiyatı yüksek-kaliteli bazı modellerden yazıyorum. Sizde yorum kısmına bütçenizi yazın buna uygun modellerden tavsiyelerde bulunalım.

ViewSonic PRO7827HD Projeksiyon Cihazı >>> Yaklaşık 3500 TL

 • Çözünürlük: 1920 x 1080 Çözünürlük
 • Kullanim Alani: Ev Sineması
 • Parlaklik: 2200 Ansi Lumen
 • Kontrast: 22000:1
 • Projeksiyon Türü: Profesyonel

Epson EH-TW5350 Projeksiyon Cihazı >>> Yaklaşık 4000 TL

 • Çözünürlük: 1920 x 1080
 • Kullanim Alani: Ev Sineması
 • Parlaklik: 2200 Ansi Lumen
 • Kontrast: 35.000:1 Kontrast
 • 3d: Var

Benq W2000 Ev Projeksiyonu >>> Fiyatı Yaklaşık 4250 TL

 • Çözünürlük: 1920 x 1080
 • Kullanim Alani: Ev Sineması
 • Parlaklik: 2000 Ansi Lumen
 • Kontrast: 15.000:1 Kontrast
 • Lamba Ömrü ( Eko Mod): 6000 Saat

3 Yorum

3 Yorum

 1. Arif

  12 Kasım 2017 at 22:26

  Merhaba , öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, benim bütçem max 2500 tl ve ev de film , maç vs izlemek adına bir cihaz almak istiyorum ,Viewsonic pa503w cihazı nasıl bir cihazdır ya da tavsiyeniz nedir? Tşkler

 2. Turgut

  11 Şubat 2018 at 10:56

  Merhaba, bütcem 1500 civarı sınıfta kullanılacak ürün önerebilirmisniz?

 3. hakan

  28 Temmuz 2018 at 21:13

  merhaba 1.500 tl civarı playstation oynamak için bir cihaz arıyorum. ne önerirsiniz? evde oynayacağım.oynarken odayı sinema ortamı kadar karanlık yapabilirim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı