Bilgi

Evin Boyası ve Apartman İçi Boya Kime Aittir?


Kiraladığınız bir evde boya masrafının kime ait olduğu her zaman için bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Genel olarak kiracı kiraladığı evi boyalı bir şekilde teslim almadıysa evden taşındığında aynı şekilde boyasız olarak teslim etme hakkına sahiptir. Ancak eğer ev sahibi kiracıya boyalı bir şekilde evi teslim ettiğinde kiracı boyasız olarak evden taşındığında ev sahibi boya masrafını depozitodan keser. Normal bir kiralama işleminde gelenekselleşmiş yöntem budur. Temel mantık nasıl aldıysan öyle bırak’tır! Örneğin taktığınız bir şofbeni, klimayı, bataryayı çıktığınızda sökme hakkına sahipsiniz. Ancak eve yerleştiğiniz anda demirbaş olarak sayılan herhangi bir malzemeyi söküp götürmezsiniz. 

Kontrat Maddesi: Kiracı  kiraladığı şeyi  ne halde buldu ise kiraya verene o halde  teslim etmeye mecburdur. Kiracı, kira sözleşmesinin sonunda, kiralananı aldığı şekilde, kiralayana teslim etmek zorundadır.

Kullanım sonucunda kaynaklanan basit ve günlük onarımlar dışında kalan, ortak mahal ve tesislerdeki bütün bakım ve onarımlardan kiracı sorumlu değildir. Kısaca bina içi badana boya masrafları kiracıya değil kat malikine aittir. Kiracının apartman giderlerine katılımı, sadece günlük hizmet kapsamına giren kapıcı, bekçi ve ortak kullanım kapsamında olan elektrik, asansör bakımı, varsa doğalgaz, su gibi giderlerde söz konusu oluyor.

Bunun haricinde kalan bina/apartman üzerinden yapılan tüm giderler, kat maliki tarafından karşılanıyor. Mesela, apartmana asansör yapılması, çatının tadilat görmesi, dış cephe boyası yapılması gibi hususlar kat malikini ilgilendileren apartman giderleri olarak ifade ediliyor. Yani kiracı apartman boyasını öder mi sorusunun yanıtının cevabı bu.

3 Yorum

3 Yorum

 1. Elif

  19 Aralık 2019 at 20:13

  Öyle saçmalık mı olur yahu kiracı o apartmanda yıllarca oturuyosa ve duvarları kirleten de kendisiyse neden ev sahibi ödesin her şeyi. Ev sahibi olmak kiracı olmaktan daha zor

  • ####

   15 Ağustos 2023 at 15:54

   Kiracı boyattıktan 1 aysonra çıkarsa ne olacak ev sahibi parasınımı verecek kiracı apartmanı alıp gitmiyor sonuçta

 2. ahmet ali türker

  1 Mart 2022 at 21:38

  benim ev sahibim merdiven boyasını kiracı öderdiyor kanunen bir yaptırımı varmı

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı